نسخه موبایل آر اس اس
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
کد خبر : 205442    
زمان مخابره : ۱۳۹۰/۶/۱۲  ساعت ۱۲ : ۸
کارنامه مهر90/عملکرد معاونت علمي وفناوري رئيس جمهور تشريح شد؛

ابلاغ نقشه جامع علمی کشور/تاسیس صندوق نوآورى و شکوفایى/اعطاى اعتبار پژوهشى ویژه مخترعان

جوایز علمی بنیاد ملی نخبگان در سه سطح به 2390 نفر از دانشجویان نخبه و استعداد برتر در دوره‌های کارشناسی تا دکتری ارائه شده است که تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح یک 180 نفر؛ تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح دو1571 نفر و تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح سه 639 نفر بوده اند
از زمان روی کارآمدن دولت نهم و دهم، می‌توان به موارد متعددی از سیاست های موفقیت آمیز دولت در حوزه های گوناگون اشاره کرد که همراه با تغییراتی مثبت، زمینه‌های مساعد برای برداشتن خیز رو به جلو در آینده را نوید می‌ دهد.
شاخصه اصلی دولت نهم و دهم که موتور محرک برنامه‌ریزی ها و اقدامات آن است، عدالت‌طلبی یعنی عنصری است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تأکید داشته و دارند. دولت نهم و دهم هم برای تحقق عدالت از نظریه پردازی و شعارها عبور کرد و وارد مرحله اجرایی شد. در اوج این اقدامات اجرای طرح تحول اقتصادی، توزیع سهام عدالت، قانون هدفمندسازی یارانه ها، پیشرفت چشمگیر ایران در انجام فعالیت های صلح آمیز هسته ای و پیوستن ایران به جرگه کشورهای دارای چرخه سوخت هسته ای، ورود ایران به فضا و علوم فضایی، اجرای اصل 44 قانون اساسی، طرح مسکن مهر، اجرای طرح پزشک خانواده، ایجاد 5/2 میلیون شغل برای گروه های مختلف جامعه، اقدامات مهم فرهنگی ، هنری و ورزشی و بسیاری موارد دیگر است.
دولت نهم و دهم به مردم‌داری و مردم‌باوری نیز که مورد تأکید همیشگی مقام معظم رهبری قرار داشته، باوری عمیق داشته و به درستی یکی از خصوصیات و ویژگی های خود را «مردم داری و مردم‌باوری» قرار داده است. انجام 90 سفر استانی در طول شش سال گذشته و دیدارهای گسترده و بی‌واسطه رئیس‌جمهور و دولتمردان با مردم در استان ها و تهران، اهتمام ویژه به حل مشکلات مردم که از طریق دریافت نامه‌ها یا شنیدن رودروی مشکلات و درد دل های آنها منعکس می‌شوند از مصادیق این جهت‌گیری اساسی دولت است که می‌توان آن را یک خصوصیت نهادینه شدن در دولتمردان تلقی کرد.
در هفته دولت 1390، در راستای اطلاع رسانی شفاف از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در دستگاه های اجرایی، پایگاه اطلاع رسانی دولت در سلسله گزارش هایی به انعکاس فشرده و چکیده اهم خدمات و دستاوردهای وزارتخانه ها و سازمان ها در قالب کارنامه مهر در طول دولتهای نهم و دهم می پردازد اما به طور یقین جمع آوری و انعکاس کامل عملکرد و خدمات دولت که در این مدت به اذعان بسیاری از افراد و حتی منتقدان تلاشی بی وقفه و بی نظیر پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون داشته، کاری سخت است که مجالی طولانی می طلبد.

***********
گزارش عملکرد یکساله معاونت علمی وفناورری رئیس جمهور و بنیاد ملی نخبگان 1386- 1389
با تقویت روحیه خودباروری و اعتماد به نفس در جوانان کشور و به ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی درحوزه های مختلف علمی شاهد همت وتلاش وافر بوده ایم که نتیجه آن رشد علمی و پژوهشی قابل توجه درکشور و ترویج علم وفناوری به عنوان گفتمان غالب است که درذیل به بعضی مواد مهم اشاره می شود:

درحوزه رتبه های علمی ،آمارتولیدات علمی و فناوری و پشتیبانی پژوهشی

•ابلاغ نقشه جامع علمی کشور درسال 1389 و تشکیل ستاد راهبری نقشه جامعه علمی کشور
•درسال 1389قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان به تصویب رسید
•درسال 1389 تاسیس صندوق نوآوری و شکوفایی با سرمایه 3000میلیاردتومان برای حمایت از شرکت های دانش بنیان و طرح های تجاری و نوآوری ها آغاز شد
•درسال89 با همکاری وزارت تعاون و معاونت علمی و فناوری تاسیس و فعالیت تعاونی های دانش بنیان درکشور آغازشد
•رتبه ایران در تولید علم درجهان از رتبه 27 به رتبه 21 درسال 90 رسیده است.
•حمایت دولت از تحقیق و توسعه رتبه ایران را در ردیف 24 جهانی قرار داده است
 
رشد توسعه فناوری در دولت دهم
درسال 1389طرح های بسیاری در سطح شرکت های دانش بنیان ،پارک ها و مراکز رشد ،دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به نتیجه رسید که 138 مورد آن در نمایشگاه "همت مضاعف ،کارمضاعف "ارائه شد و 2524 طرح کوچک 210طرح بزرگ و 15 طرح کلان ملی مورد حمایت قرارگرفت. تعدادی از بهترین طرح های انجام شده به شرح ذیل است:
1.طرح توسعه بهره وری از انرژی هسته ای در مسائل روز مره مردم
الف:تولید داروها برای کاهش آلام بیماران سرطانی و بهره گیری برای تشخیص های طبی(10مورد از این داروها در سال 1389 به نتیجه رسیده است )
ب- طرح پرتو دهی گاما ،که می تواند تحولی درکاهش ضایعات محصولات کشاورزی و عاری از میکروب کردن تجهیزات پزشکی باشد.
ج- استفاده از شتاب دهنده الکترونیکی و طراحی و ساخت همانند آن برای مصارف پزشکی وصنعتی ونیز طراحی و ساخت شتاب دهنده خطی
2.ساخت ابررایانه ملی ایران (ابررایانه امیرکبیر و ابر رایانه شیخ بهایی)
ابررایانه امیر کبیر با قدرت 46 هزار میلیارد و پردازش در ثانیه جزء ابررایانه های برتر در لیست پانصد ابررایانه بزرگ دنیا هستند.رتبه ابررایانه امیرکبیر 126و رتبه ابررایانه شیخ بهایی در این لیست 245 است.
3.سلول درمانی بیماری های صعب العلاج با استفاده از سلول های جنینی
در این طرح به دانش سلول درمانی با استفاده از سلول های بنیادی جنینی برای درمان بیماری های صعب العلاج دست یافته ایم
4.طرح های زیست فناوری
موش تراریخت (با دستکتری برای بررسی بیماری ها ،سلول درمانی و ژن ترابی و...)
بیوایمپلنت ها (جهت سازگاری مصنوعات ساخته شده در بدن کار گذاشته می شوند)
بیوراکتورها(به عنوان محور واکنش های بیوشیمیایی )
5.توسعه فعالیت های هوا- فضا
-تولید دستگاه شبیه ساز پروازی
-طراحی و ساخت هواپیماهای دوزیست
6.رادارهواشناسی
این رادار اولین بار برای بررسی میزان رطوبت وباروری ابرها در کشور ساخته شده است تا با تجزیه و تحلیل داده ها پرواز هواپیماها و بارورکردن ابرها برای بارش را امکان پذیر کند.

گزارش برنامه ها و عملکرد "بنیاد ملی نخبگان" 1386- 1389
در طول بیش از سه سال و نیمی که از حیات عملیاتی بنیاد ملی نخبگان می‌گذرد، اقدامات قابل توجهی در سه حوزه زیر به انجام رسیده است:
• شناسایی و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان
• زیر بنایی و ساختاری
• ارتباطات و امور فرهنگی انجام شده
الف- شناسایی ، جذب و پشتیبانی مادی و معنوی از نخبگان
1- الف- شناسایی
تاکنون نزدیک به 9000 نفر از نخبگان و صاحبان استعدادهای برتر از سطح دانش آموزی تا سطح شخصیت های علمی برجسته کشور بر اساس ضوابط مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و ضوابط و مقررات مصوب هیئت امنای بنیاد شناسایی شده اند.
بنیاد در راستای شناسایی نخبگان و استعدادهای برتر بر اساس ضوابط جاری از برگزیدگان زیر حمایت کرده است:
 نفرات اول تا سوم مسابقات معتبر بین‌المللی قرآن
 برگزیدگان مسابقات معتبر کشوری قرآن
 نفرات اول تا سوم المپیادهای جهانی دانش‌آموزی
 نفرات اول تا سوم المپیادهای دانشجویی کشوری
 نفرات اول تا سوم المپیادهای دانش‌آموزی کشوری
 برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی
 برگزیدگان جشنواره جوان خوارزمی
 برگزیدگان جشنواره علوم پزشکی رازی
 برگزیدگان جشنواره فارابی در حوزه علوم انسانی
 برگزیدگان بخش فن‌آفرینی جشنواره شیخ بهایی
 برگزیدگان جشنواره نوآوری و شکوفایی
 برگزیدگان از میان دانشجویان نمونه کشوری
 برگزیدگان از میان دانش‌آموختگان برتر
 برگزیدگان از میان مخترعان
 برگزیدگان از میان هنرمندان برتر کشور
 برگزیدگان مسابقات ملی و بین‌المللی مهارت
 رتبه‌های برتر آزمون‌های سراسری مقطع کارشناسی از میان 100 نفر اول برای رشته‌های ریاضی و فیزیک، 50 نفر اول برای رشته‌های علوم تجربی، 50 نفر اول برای رشته‌های علوم انسانی و 20 نفر اول برای رشته‌های هنر
 برگزیدگان آزمون‌های جامع علوم پایه پزشکی، دندان‌پزشکی و دارو سازی
2- الف- پشتیبانی و حمایت های مادی و معنوی
1-2-الف- ارائه تسهیلات نظام وظیفه به واجدین شرایط
این تسهیلات تاکنون به 2882 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر مشمول انجام خدمت نظام وظیفه به شرح زیر تعلق گرفته است: تعداد 2384نفر ازمعرفی شدگان جهت انجام خدمت نظام وظیفه در قالب پروژه تحقیقاتی، تعداد 552نفر ازمعرفی شدگان جهت استفاده از تسهیلات خروج از کشور بدون سپردن وثیقه، تعداد144نفر ازمعرفی شدگان جهت عودت وثیقه سپرده شده و برای17نفرتایید معافیت تحصیلی به ستاد کل نیروهای مسلح جهت تسهیل در خروج از کشور صادرشده است .لازم به ذکر است که برخی از نخبگان و استعدادهای برتر بیش از یک مورد از تسهیلات فوق استفاده کرده‌اند.
2-2-الف- اعطای جوایز علمی به دانشجویان صاحب استعداد برتر در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
جوایز علمی بنیاد ملی نخبگان در سه سطح به 2390 نفر از دانشجویان نخبه و استعداد برتر در دوره‌های کارشناسی تا دکتری ارائه شده است، تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح یک 180 نفر؛ تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح دو1571 نفر و تعداد دریافت کنندگان جایزه سطح سه 639 نفر بوده اند.
3-2-الف- اعطای اعتبار پژوهشی بنیاد ملی نخبگان ویژه مخترعان
حمایت از مخترعان در سه سطح مختلف به شرح زیر صورت می‌پذیرد:
 سطح یک: دریافت کننده اعتبار سطح یک بنیاد بایستی 4 اختراع ثبت شده بین‌المللی داشته و یا با داشتن دو اختراع ثبت شده بین‌المللی توانسته باشد کالا یا فرآورده مبتنی بر اختراع خویش را با خوشنامی و آثار مثبت فرهنگی، اجتماعی در سه کشور به فروش رسانده باشد. مبلغ اعتبار پژوهش و نوآوری سطح یک مخترعان 300 میلیون ریال می‌باشد که تا کنون به یک نفر تعلق گرفته و یک پرونده دیگر نیز در حال بررسی است.
 سطح دو: برای دریافت اعتبار سطح دو بنیاد، شخص مخترع بایستی 24 امتیاز از داوری‌های بنیاد کسب کرده باشد، (یعنی حداقل 4 اختراع مورد تایید بنیاد داشته باشد) یا یکی از اختراعاتش به تولید انبوه یا به فروش رسیده باشد. در این صورت مبلغ دویست میلیون ریال اعتبار پژوهش و نوآوری به مخترع پرداخت خواهد شد.
 سطح سه: از نیمه دوم سال 1387 طرح پشتیبانی از مخترعان با برگزاری اولین جشنواره نوآوری و شکوفایی، نمایشگاه‌های اختراعات استانی و سامانه الکترونیکی ارزیابی اختراعات آغاز شد. پس از بررسی و ارزیابی علمی حدود 3150 اختراع، 802 اختراع مشمول دریافت اعتبار پژوهش و نوآوری بنیاد در سطح سه شناخته شده‌اند. مجموعاً 32050 میلیون ریال به مخترعین در این قالب اختصاص یافته است. این اعتبار برای کمک به تجاری‌سازی و تحقیقات تکمیلی از طریق مراکز ناظر مورد تایید بنیاد به مخترعین پرداخت شده است.
4-2-الف- اعطای اعتبار پژوهشی بنیاد ملی نخبگان ویژة استادیاران جوان‌ (اعتبار ‌مرحوم دکتر ‌سعید ‌کاظمی‌آشتیانی)
این اعتبار به آن دسته از استادیاران جوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی کشور که کمتر از چهل سال سن داشته یا بیش از سه سال از دریافت درجه دکتری و یا شروع به کار آنان سپری نشده باشد و قبلاً یا در حین این مدت واجد شرایط نخبگی و استعداد برتر مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی و هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان بوده باشند، اعطا می‌شود. تا پایان مرداد ماه 1389 مبلغ000/35 میلیون ریال اعتبار به 175 نفر از استادیاران جوان اعطا شده است.
5-2-الف- اعطای اعتبار پژوهشی به برگزیدگان مسابقات قرآنی
اعطای اعتبار به برگزیدگان قرآنی شامل:
1- اعتبار پژوهش و نوآوری به پژوهشگران حوزه و دانشگاه، ویژه برگزیدگان سطح 1 قرآنی به مبلغ 250 میلیون ریال
2- اعتبار آموزش قرآنی، ویژه برگزیدگان سطح 1 قرآنی به مبلغ 50 میلیون ریال
3- کمک هزینه دوره های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی ویژه به برگزیدگان سطح 1 قرآنی به مبلغ 50 میلیون ریال
6-2-الف- حمایت و پشتیبانی از برگزیدگان مسابقات ملی و بین‌المللی مهارت
 کمک هزینه سفر عمره مفرده
 اعتبار نوآوری و شکوفایی در سطح سه
 کمک هزینه دوره ها ی آموزش فنی در سطح عالی
7-2- الف- حمایت از شرکتهای تعاونی دانش بنیان
از آنجاکه حمایت از نخبگان در جهت انجام فعالیتهای تحقیقاتی و کارآفرینی از وظایف بنیاد ملی نخبگان برشمرده شده است، در این راستا در تاریخ 15/2/89، تفاهم‌نامه سه جانبه‌ای فی‌مابین "بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری" و "بانک توسعه تعاون" و "وزارت تعاون" منعقد شده که هدف اصلی آن، تسهیل اشتغال نخبگان و استعدادهای برتر و توسعه فرهنگ تعاون و همچنین ارائه خدمات ویژه به گیرندگان تسهیلات بنیاد و جامعه دانشگاهی است. بدنبال انعقاد این تفاهم، شیوه نامه تعاونی‌های دانش بنیان تدوین شده که در آن مشمولین تسهیلات، نحوه حمایت‌ و شرایط اعطاء تسهیلات تبیین شده است.
8-2-الف- اعطای تسهیلات فرصت مطالعاتی و کمک هزینه ارائه مقاله به مشمولان جوایز بنیاد
تعداد کسانی که از بدو تأسیس بنیاد ملی نخبگان تا پایان شهریورماه 89 از این تسهیلات استفاده کرده اند عبارتند از:
 42 نفر از نخبگان و استعداهای برتر کمک ‌هزینه شرکت در همایش و ارائه مقاله دریافت کرده‌اند.
31 نفر از نخبگان و استعداهای برتر کمک‌هزینه فرصت مطالعاتی دریافت کرده اند.

9-2-الف- اعطای اعتبار پژوهش و نوآوری به برگزیدگان جشنواره‌های مورد حمایت
10-2-الف- اعطای تسهیلات وام مسکن نخبگان
ارائه تسهیلات ساخت مسکن نخبگان در دومین همایش ملی نخبگان جوان در سال 1387 به تصویب هیئت دولت رسید و با ابلاغ این مصوبه به بانک مرکزی و سپس بانک‌های عامل، اعطای این تسهیلات براساس معرفی بنیاد آغاز شد. این وام در دو سطح 500 و 800 میلیون ریالی ارائه می‌شود. در سال 1388 طی مصوبه جدیدی لفظ خرید نیز به مصوبه قبلی اضافه شد لذا نخبگان دریافت کننده وام هم می‌توانند برای ساخت و هم برای خرید مسکن وام مزبور را دریافت دارند. در دریافت این تسهیلات نخبگانی که افتخارات و امتیازات برتری بر اساس دستورالعمل مربوطه دارند در اولویت قرار می‌گیرند. براساس مصوبه دولت تا سقف 3000 تن از نخبگان می‌توانند از این تسهیلات استفاده نمایند که تاکنون 656 نفر از حائزین بیشترین امتیازات جهت دریافت این تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده‌اند.
11-2-الف- اعطای جایزه علمی شهید چمران ویژه محققین دوره‌های پسا دکتری
بنیاد در راستای حمایت از نخبگان و استعدادهای برتر در دوره های پسادکتری آیین‌نامه اعطای جایزه علمی شهید چمران بنیاد ملی نخبگان به محققین دوره ‌های پسا دکتری را در کمیسیون دائمی هیئت امنای بنیاد به تصویب رساند که مشمولین و جوایز آن به شرح زیر است:
• حائزین افتخارات مشمول جوایز علمی و تحصیلی بنیاد به شرط حفظ پویایی هرگاه با تعیین موضوع تحقیق و استاد راهنمای برجسته از یکی از دانشگا‌ه‌ها و مراکز آموزش عالی و پژوهشی معتبر کشور در دوره پسا دکترا پذیرش دریافت کنند، با تایید بنیاد ملی نخبگان از جایزه علمی شهید چمران برخوردار می‌شوند.
• این جایزه شامل موارد زیر است:
الف- مقرری ماهیانه حداکثر معادل حقوق و مزایای استادیار پایه یک بر اساس قوانین و مقررات استخدامی اعضای هیئت علمی
ب- کمک هزینه شرکت در یک همایش بین‌المللی و دو همایش ملی
پ- کمک هزینه شرکت در یک کارگاه تحقیقاتی بین‌المللی برای مدت دو هفته
ت- کمک هزینه سفر عمره مفرده (طبق ضوابط بنیاد)
مدت اعطای جوایز بندهای الف و ب یک سال است که در صورت داشتن افتخارات و عملکرد برجسته با تایید استاد راهنما و موافقت بنیاد برای یک دوره یک ساله دیگر قابل تمدید است.
12-2-الف- آیین‌نامه حمایت از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه پژوهش های مرتبط با امور نخبگان
این حمایت از پایان‌نامه‌های کارشناسی‌ارشد و رساله‌های دکتری که موضوع آنها در زمینه‌های مرتبط با امور نخبگان کشور است بعمل می‌آید. بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان می‌تواند هر ساله موضوعات مورد نیاز خود را برای انتخاب و تعریف پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اعلام نماید. همچنین پایان‌نامه‌هایی که پس از تصویب در دانشگاه‌های کشور مورد تایید بنیاد قرار بگیرد مشمول حمایت مذکور خواهند شد.
13-2-الف- اقدامات جهت تسهیل اشتغال نخبگان و استعدادهای برتر
آیین‌نامه جذب و نگهداری نیروی انسانی نخبه: با توجه به اجرایی شدن قانون مدیریت خدمات کشوری از سال 1388 و ملغی شدن قانون استخدام کشوری و کلیه آیین‌نامه‌های الحاقی آن، بنیاد پیش نویس آیین‌نامه جدید جذب و نگهداری نیروی انسانی نخبه را تدوین و برای اقدامات بعدی به معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری ارسال کرده است.

 ارتباط دستگاه‌های اجرایی با نخبگان و استفاده از پتانسیل علمی و اجرایی آنها
تاکنون 471 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر به دستگاه‌های اجرایی و مراکز مختلف معرفی شده‌اند.
تعداد 100طرح های کسب و کار دانش بنیان برگزیده که به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای انتخاب طرح‌هایی که قابلیت تجاری سازی دارند در راستای اجرایی نمودن تفاهم‌نامه‌ها بین بنیاد و سازمان گسترش، معرفی شده‌اند.
تعداد102نفر از گیرندگان تسهیلات بنیاد از رشته‌های مرتبط که به دانشکده علوم و فنون دانشگاه تهران جهت به کارگیری به عنوان هیئت علمی بنا به تقاضای رئیس  دانشکده علوم و فنون، معرفی شده‌اند.
تعداد 249 نفر از گیرندگان تسهیلات بنیاد از رشته‌های مرتبط که به دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) جهت به کارگیری به عنوان هیئت علمی و یا محقق بنا به تقاضای رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ، معرفی شده‌اند
تعداد 20نفر از استعدادهای برتر و نخبگان که به کارگروه‌های استانداری‌ استان‌های مختلف کشور، معرفی شده‌اند
14-2-الف- اعطای جایزه و تسهیلات به برگزیدگان از میان محققان برجسته، استادان ممتاز و پژوهشگران نمونه کشور
پس از تماس با اساتید نمونه کشوری از سال 1370 به بعد114 پرونده به دبیرخانه شورای نخبگان واصل گردید که از میان آن‌ها 50 پرونده دارای حداقل شرایط برای بررسی نهایی در شورای نخبگان شناخته شده‌اند.
15-2-الف- حمایت از مراکز نخبه پرور و نخبه پذیر
بنیاد ملی نخبگان درراستای کمک به افزایش نخبگان و استعداد‌های برتر، برنامه‌ای را تحت عنوان کمک‌های برنامه‌ای بنیاد به مراکز نخبه پرور در دستور کار خویش قرار داده که طی سال‌های 1387 و 1388 پس از امتیازدهی به دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی مختلف شامل 81 دانشگاه و مراکز‌ آموزش عالی و 31 دبیرستان، کمک‌های برنامه‌ای بنیاد به مراکز نخبه پرور مبلغ 925/48 میلیون ریال بوده است.

بنیاد ملی نخبگان طی دو مرحله کمک‌های خویش را بر اساس محورهای زیر به این مراکز اختصاص داده است:
 حمایت از تحقیق، تحصیل و ثمربخشی دستاوردهای نخبگان به صورت تکمیل امکانات پژوهشی و تحصیلی که مستقیماً توسط ایشان بهره‌برداری می شوند، شامل تکمیل امکانات آزمایشگاهی، خرید کتب و مجلات، تهیه وسایل کمک‌آموزشی، امکانات تحقیقاتی و کارگاهی، و نظایر آن.
 حمایت از شرکت گروه‌های استعدادهای برتر و نخبگان در همایش‌ها، مسابقات و نمایشگاه‌های بین‌المللی معتبر.
 حمایت از تشکیل مجامع و نشست‌های علمی و همکاری‌های پژوهشی میان دانشگاهی در داخل و خارج از کشور.
 کمک به ارتقاء امکانات رفاهی ‌و ‌معیشتی که موسسه‌ در اختیار نخبگان و استعدادهای ‌برتر قرار می‌‌دهد نظیر خوابگاه دانشجویی. لازم به توضیح است که همکاری‌های میان مؤسسه‌ای برای جذب و بهره مندی و ارتقاء علمی – فرهنگی فعالیت‌های استعدادهای برتر و نخبگان دارای اولویت خواهد بود.
16-2- الف- حمایت از شرکتها و تعاونی های دانش بنیان
یکی از اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بعنوان اصلی ترین حامی بنیاد ملی نخبگان، رفع موانع و تسهیل تجاری‌سازی نوآوری‌ها بوده است. با این رویکرد، معاونت مذکور در وهله اول تلاش نموده تا ادبیات مربوط به شرکت‌هایی تحت عنوان "شرکت‌های دانش بنیان" را در کشور رایج و به صورت گفتمان غالب درآورده و نظر دولتمردان و سیاستگذاران را به این مقوله جلب نماید و در مرحله بعد با تهیه "لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و تجاری‌سازی اختراعات و نوآوری‌ها" و تقدیم آن به مجلس شورای اسلامی اولاً این حمایت‌ها را قانونمند کرده و ثانیاً همه دستگاه‌ها را به بها دادن و میدان دادن به چنین شرکت‌هایی که آینده و توسعه کشور وابسته به رشد و بالندگی آنها است، ملزم کند. خوشبختانه پس از فراز و نشیبی دو ساله، بالاخره لایحه مزبور در مردادماه 89 در مجلس شورای اسلامی با اصلاحاتی به تصویب رسید.
در این قانون، حمایت‌ها و تسهیلات قابل اعطا به شرکت‌های دانش‌بنیان در دو بخش پیش‌بینی شده که در بخش نخست، کمک به ایجاد و شکل‌گیری، حمایت‌ از فعالیت این شرکت‌ها و ارائه تسهیلات مد نظر بوده و حمایت‌های پیش‌بینی شده در بخش دوم، در قالب صندوقی به نام "صندوق نوآوری و شکوفایی" با سرمایه‌ سی هزار میلیارد ریال می‌باشد که ظرف مدت سه سال باید تامین اعتبار و راه‌اندازی شود.
همچنین، جهت تسهیل اشتغال نخبگان و استعدادهای برتر و توسعه فرهنگ تعاون و ارائه خدمات ویژه به گیرندگان تسهیلات بنیاد و جامعه دانشگاهی، در تاریخ 15/ 2/ 89 تفاهم نامه‌ی سه جانبه‌ای بین "بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری" ، "وزارت تعاون" و "بانک توسعه تعاون" منعقد شده است که تسهیل اشتغال نخبگان و استعدادهای برتر و توسعه فرهنگ تعاون و همچنین ارائه خدمات ویژه به گیرندگان تسهیلات بنیاد و جامعه دانشگاهی اهداف اصلی این تفاهم نامه است. بدنبال انعقاد این تفاهم نامه جلساتی با حضور نمایندگان سه طرف تشکیل شد که دستاورد این جلسات شیوه نامه تعاونی‌های دانش بنیان است که در آن مشمولین تسهیلات، نحوه حمایت‌ و شرایط اعطاء تسهیلات بیان شده است.

موارد مطرح شده در شیوه نامه:
 شرایط اعطاء تسهیلات: طول مدت تسهیلات و دوران بازپرداخت با احتساب دوران مشارکت و اجرا، برای طرح‌های ایجادی حداکثر 5 سال و برای طرح‌های توسعه‌ای تکمیلی، حداکثر 3 سال می‌باشد.
 طرح: طرح‌های فناورانه در کلیه رشته‌های علمی که بر اساس تشخیص کارگروه به تولید کالا یا خدمات قابل فروش منجر شده و ضمن کارآفرینی، ایجاد ارزش افزوده اقتصادی می‌نماید.
 سرمایه در گردش برای طرح‌های در حال بهره‌برداری، حداکثر یک سال می‌باشد.
 طول مدت تسهیلات و بازپرداخت برای نوسازی و تعمیرات اساسی حداکثر دو سال می‌باشد.
 نرخ سود تسهیلات اعطایی مطابق با بسته نظارتی اعلامی بانک مرکزی می‌باشد.
 کارگروه تصویب و نظارت: متشکل از سه نفر از نمایندگان وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون و سه نفر از نمایندگان بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌باشد.
همچنین همایشی با عنوان همایش ملی تعاونی‌های دانش بنیان با مشارکت بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تاریخ 16/6/1389 برگزار شد که طی این نشست جوانب اجرایی تفاهم نامه و نحوه ثبت شرکتهای دانش بنیان و شرایط استفاده از مساعدتهای وزارت تعاون و بانک توسعه تعاون به اطلاع نمایندگان پارکهای علم و فناوری، شرکتهای دانش بنیان و انجمنهای علمی رسید.

ب - اقدامات زیر بنایی و ساختاری
1-ب- تدوین آیین نامه های لازم برای تحقق آیین نامه احراز استعدادهای برتر و نخبگی
(مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی)
2- ب- "تشکیل شورای نخبگان"
سومین رکن بنیاد ملی نخبگان شورای نخبگان است که در حقیقت شورایی علمی است که مهمترین وظیفه آن تفسیر شرایط، شاخص ها و امتیازات احراز نخبگی و استعدادهای برتر مندرج در آیین نامه ها و ضوابط بنیاد بوده و ماده 12 اساسنامه اعضای آن را چنین برمی‌شمارد:" رئیس بنیاد (رئیس شورا)، قائم مقام و معاونان بنیاد و هفت نفر عضو اصلی که از میان نخبگان با پیشنهاد هیئت امناء و تأیید رئیس هیئت امنا انتخاب می شوند". حکم انتصاب اعضای شورای نخبگان پس از تأیید رئیس هیئت امنا(رئیس جمهور محترم) توسط رئیس بنیاد برای ‎مدت پنج سال صادر می‌شود.
در تاریخ 26/4/89 طی احکامی با تأیید مقام محترم ریاست جمهوری، آقایان حجت الاسلام و المسلمین دکتر مجتبی مصباح یزدی، دکتر علی اکبر موسوی موحدی، دکتر میثم لطیفی، دکتر سید حمید جمال الدینی، دکتر مجتبی خیام نکویی، دکتر محمد سعید جبل عاملی و خانم دکتر افسانه صفوی، به عنوان اعضای شورای علمی نخبگان منصوب شدند و درتاریخ 2/6/89 احکام صادره از سوی ریاست محترم بنیاد طی جلسه‌ای به اعضای شورا ابلاغ و شورا عملاً‌ کار خود را آغاز نمود.
3- ب- تهیه و تصویب ساختار سازمانی بنیاد ملی نخبگان
از اساسی‌ترین اقدامات انجام شده در حوزه امور زیربنایی، اصلاح و تصویب نهایی نمودار سازمانی بنیاد ملی نخبگان براساس عملکرد و تجربیات 3 سال گذشته این بنیاد بوده است. در این رابطه، بازخوردهای ستادی و اجرایی چارت اجمالی اولیه این بنیاد در تدوین نمودار سازمانی جدید بکارگرفته شده و به گونه‌ای که هم به لحاظ کمی تعداد پست‌های سازمانی دچار تغییر اساسی شده و هم به لحاظ ارتقاء سطح کیفی فعالیت‌ها و ماموریت ‌های بنیاد، معاونت ‌ها و مدیریت‌های جدیدی بدان افزوده شده است. در حال حاضر،‌نمودار سازمانی بنیاد ملی نخبگان از سه معاونت "فرهنگی ، شناسایی و جذب نخبگان" ، "پژوهش و برنامه‌ریزی" و "توسعه مدیریت و منابع" و دو اداره کل مستقل "دفتر هم اندیشی و ارتباط با نخبگان و حوزه ریاست بنیاد" تشکیل شده و در ذیل هر یک از معاونت‌ها نیز سه اداره کل مدنظر گرفته است.
چارت سازمانی مذکور در تاریخ 8/2/89 به تایید کمیسیون دائمی هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان و سپس معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری رسیده است.
4- ب- تهیه و تصویب ساختار سازمانی دفاتر استانی نخبگان
یکی از فعالیت‌های چشمگیر بنیاد طی یکسال گذشته توسعه و ایجاد دفاتر استانی نخبگان بوده است. در حال حاضر در 12 استان کشور این دفاتر دایر شده و نخبگان هر استان می‌توانند با مراجعه به این دفاتر یاد شده از حمایت‌های بنیاد در حوزه ارائه تسهیلات و خدمات مشاوره‌ای بهره‌مند شوند.
از این رو، نمودار سازمانی دفاتر استانی بنیاد ملی نخبگان با همکاری معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری تدوین و در جلسه مورخ 12/12/88 کمیسیون دائمی هیئت امناء بنیاد، مورد تصویب قرا رگرفت.
شایان ذکر است، بر اساس این مصوبه، دفاتر استانی در استان‌هایی که 200 نخبه در آنها شناسایی شده و مورد حمایت قرار گرفته‌اند با 6 پست سازمانی در استان‌هایی که بین 200 تا 300 نخبه شناسایی شده با 8 پست سازمانی و در استان‌هایی که بیش از 300 نفر نخبه شناسایی شده برخوردارند با 10 پست سازمانی انجام وظیفه می‌نمایند.
5- ب- تأسیس دفاتر استانی نخبگان
در بهمن ماه سال 86 ضوابط تاسیس و فعالیت دفاتر بنیاد نخبگان استان‌ها به تصویب هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان رسید.
مراحل راه اندازی و افتتاح دفاتر استانی
مرحله نخست:بررسی اولیه و مذاکره با استاندار
مرحله دوم:اعلام آمادگی استانداری و معرفی ساختمانهای موردنظر
مرحله سوم: بازدید، بررسی و انتخاب ساختمان مورد نظر
مرحله چهارم: امضای تفاهم نامه درخصوص واگذاری ساختمان وتجهیز آن
مرحله پنجم: معرفی اعضای هیئت علمی پیشنهادی دانشگاههای استان توسط استانداری برای انتصاب رئیس دفتر نخبگان استان
مرحله ششم: بررسی کارنامه علمی-اجرایی-مدیریتی افراد پیشنهادی جهت صدور حکم از سوی ریاست بنیاد ملی نخبگان
مرحله هفتم: ابلاغ حکم ریاست دفتر و استقرار وی برای تدارک مقدمات افتتاح دفتر
مرحله هشتم (آخر): برگزاری مراسم افتتاحیه و شروع به کار رسمی دفتر نخبگان استان
6-ب- ایجاد دفتر ارتباط و هم‌اندیشی با نخبگان
برگزاری جلسات منظم هم‌اندیشی با مشمولین تسهیلات بنیاد و بهره‌گیری از پیشنهادات و ایده‌های ایشان در جهت رسیدن به اهداف و اجرای برنامه‌های بنیاد از اهداف ایجاد این دفتر بوده و در همین راستا تا کنون اقدامات زیر توسط این دفتر انجام شده است:
1-6-ب- برگزاری نشست‌های صمیمانه ریاست بنیاد ملی نخبگان با نخبگان دانشگاهی
با توجه به لزوم ارتباط نزدیک‌تر مسئولین بنیاد با نخبگان و استعدادهای برتر دانشگاهی برای درک بیشتر نیازهای آنها سه نشست در دانشگاه‌های تهران، صنعتی شریف و علوم پزشکی تهران برگزار شده که با استقبال خوبی روبرو شده ‌است.
2-6-ب- همکاری با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور در همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور
با توجه به برگزاری همایش بزرگ امور ایرانیان خارج از کشور در 10 و 11 مرداد ماه 89 ، دفتر ارتباط و هم‌اندیشی با نخبگان با اقدام به معرفی 140 نفر از فرهیختگان ایرانی خارج از کشور به شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور سعی در پیشبرد هدف حمایت از عزیزان فرهیخته ایرانی خارج از کشور داشته‌است. پس از مشورت با تعدادی از اساتید و پژوهشگران برجسته، فهرستی از نخبگان خارج از کشور برای دعوت به این همایش تهیه شد و سپس در ارتباط‌های بعدی اقدامات لازم برای دعوت و حضور این عزیزان توسط بنیاد ملی نخبگان با همکاری و هماهنگی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور بعمل آمد.
3-6-ب- طرح دوست علمی
جهت کشف و شکوفا کردن استعدادهای خدادادی دانش آموزان سرآمد در عرصه های علم و فن آوری و ارتقای سطح علمی– فرهنگی محیط های آموزشی دانش آموزان به ویژه در مناطق محروم، این طرح در دوره های راهنمایی و دبیرستان به اجرا در‌آمده است.
مرحله اول این طرح در استان آذربایجان شرقی و شهرستانهای استان تهران برگزار شده است.

چشم انداز های طرح
1- پاسخگویی به نیازهای طبیعی صاحبان استعدادهای برتر در ابعاد علمی و معنوی و ارضای روح جستجوگر و ذهن خلاق و نقاد آنان در زمینه های مورد نیاز .
2- تربیت نیروهای انسانی و استفاده از آن ها به منظور رشد و ارتقای سطح علمی – فرهنگی دانش آموزان مستعد.
3- ایجاد بستر مناسب برای ارتقای سطح عملی – فرهنگی محیط های آموزشی این دانش آموزان به ویژه مناطق محروم.
4- ایجاد ساختاری ارتباطی بین سطوح مختلف علمی برای هدایت و حمایت سطوح پایین تر.
5- آشنایی نخبگان و استعدادهای برتر مرتبط با بنیاد با استعدادها و محرومیت های موجود در کشور.
6- مأموریت‌های طرح
7- کشف و شناسایی، جذب، هدایت و حمایت تحصیلی، تربیتی و معنوی از دانش آموزان مستعد.
8- تربیت استعدادهای برتر برای ارائه ی خدمات مشمول طرح به دانش آموزان کوچک تر در سال‌های آینده.
9- طراحی ساختار دوست علمی به طوری که قادر به حمایت از استعدادهای برتر باشد.
4-6-ب- طراحی و ایجاد شبکه مجازی بنیاد ملی نخبگان
با عنایت به اینکه اساسنامه بنیاد ملی نخبگان، "تشکیل شبکه جهانی ویژه نخبگان ایرانی در داخل و خارج کشور" را از وظایف بنیاد شناخته شده است؛ در پروژه در دست اقدام ایجاد "شبکه‌مجازی‌نخبگان" برآنیم تا با ایجاد بستری الکترونی، ضمن هویت بخشی به نخبگان علمی، دانشگاهی، حوزوی، فرهنگی و هنری داخل و خارج از کشور، آنها را در ارتباطی آگاهانه و مستمر با یکدیگر قرار داده و از دیگر سو، این فضای مجازی محملی باشد جهت اطلاع‌رسانی درست به نخبگان و یکسو کردن آنها در جهت نیل به اهداف نظام جمهوری اسلامی. لذا ؛ راه‌اندازی شبکه‌ای مجازی با نام نخبگان و برای نخبگان تاثیر به‌سزایی در هویت بخشی و سازماندهی این قشر فرهیخته خواهد داشت. در این رابطه خلاصه اهداف و امکانات شبکه مجازی نخبگان در ذیل اشعار شده‌ است.
اهداف شبکه
1- ارتباط سریع تر، وسیع تر و مداوم با نخبگان ایران.
2- کمک و ارتباط سریع تر، وسیع تر و مداوم نخبگان ایران با یکدیگر.
3- یافتن و ارتباط با نخبگانی که در گذشته شرایط نخبگی را احراز کرده اند ولی عضو بنیاد نشده اند.
4- شناخت نخبگانی که در چارچوب بنیاد، نخبه نیستند به کمک نخبگان دیگر.
5- شناخت نخبگان و مسئولین کشور از توانایی ها و نیاز های نخبگان.
6- شناخت نخبگان از توانایی ها و نیازهای جامعه
7- امکان پرسیدن سوال و درخواست مشورت از «جامعه نخبگان» با استفاده از طراحی یک سازوکار نرم افزاری هوشمند.
8- جمع آوری بانک اطلاعات شخصی و تخصصی نخبگان و شبکه های ارتباطی بین آنها.
9- به روز شدن اطلاعات از طریق خود نخبگان.
10- فراهم کردن امکاناتی که در فضای مجازی بتواند به تولید و انتقال تجربه در حوزه علم و فناوری و در راستای اهداف ملی کمک کند.
11- شناسایی نقاط ضعف جامعه نخبگان کشور و پیشنهاد برنامه های مناسب برای رفع آنها.
امکانات شبکه
امکانات این شبکه به دو بخش ظاهری و درونی تقسیم می شوند:
1- امکانات ظاهری: این امکانات در شبکه کاملا نمایان بوده و کاربران به طور مستقیم با آنها در ارتباط هستند مانند تالار گفتگو و یا کاربرد نظر سنجی.
2- امکانات درونی: این امکانات، در شبکه وجود دارند ولی کاربر به طور مستقیم با آنها ارتباط برقرار نمی کند. برای مثال کاربرد «دوست یاب» که وظیفه آن یافتن ارتباط های احتمالی بین نخبگانی که با یکدیگر رابطه ندارند نمونه ای از این امکانات درونی است.
از امکانات درونی بیشتر برای بهبود مدیریت شبکه استفاده می شود و این امکانات اکثرا اطلاعات نموداری و تصویری مناسبی را در اختیار مدیران شبکه قرار می دهند.
7-ب- بستر سازی برای تأسیس خانه نخبگان
به منظور فراهم آوردن بستر تبادل افکار و تجارب علمی نخبگان و اندیشمندان و شناسایی، ساماندهی و استفاده بهینه از ظرفیتهای علمی نخبگان، خانه نخبگان به تصویب هیئت امنای بنیاد رسیده و در شرف شکل‌گیری است. این خانه، مرکزی برای هم فکری، هم‌اندیشی و مشارکت نخبگان در بررسی و تدوین برنامه‌های کشور و تصمیم‌سازی‌های کلان است.
8-ب- طرح شناسایی و هدایت استعدادهای برتر (شهاب)
نظر به ضرورت شکوفاکردن استعدادهای خدادادی اشخاص سرآمد به عنوان ذخایر ملی و با عنایت به اهمیت، نقش و جایگاه انسانهای برتر و نخبه در توسعه کشور، به خصوص در زمینه تولید علم، هنر و فناوری، این طرح در چارچوب اساسنامه بنیاد ملی نخبگان و آیین نامه های مربوط و به منظور انجام مأموریت آن بنیاد در حوزه دانش‌آموزی اجرا می‌شود.
در این رابطه دو اقدام عمده و موثر شکل گرفته است:
1- تشکیل شورای راهبردی طرح شهاب در بنیاد ملی نخبگان
2- تشکیل ستاد اجرایی مرکزی طرح شهاب در حوزه ستادی وزارت آموزش و پرورش
اولین جلسه مشترک شورای راهبردی و ستاد مرکزی اجرایی طرح با حضور وزیر آموزش و پرورش و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان برگزار شده است.
9-ب- ساماندهی همایش‌ها، مسابقات و جشنواره‌های ملی و بین‌المللی
1-9-ب- برگزاری همایش‌های ملی نخبگان جوان
همایش‌ ملی نخبگان جوان به منظور تکریم نخبگان، اطلاع رسانی دقیق از فعالیت ها و عملکرد بنیاد ملی نخبگان، تبیین نقش نخبگان جوان در پیشرفت و آینده بنیاد و در راستای اهداف تأسیس بنیاد ملی نخبگان با حضور مسئولان ارشد نظام و نخبگان جوان همه ساله با حضور نخبگان و استعدادهای برتر برگزار می‌شود. تا کنون سه همایش از این نوع برگزار شده و همایش چهارم نیز به زودی برگزار خواهد شد.
درخصوص برگزاری سومین همایش ملی نخبگان در آبان ماه سال گذشته، تعداد 1205 نفر از نخبگان و استعدادهای برتر دعوت شدند که از این میان تعداد 932 تن از نخبگان در این همایش حضور یافتند
2-9-ب- اولین و دومین دوره جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی(با رویکرد تجاری سازی)
بنیاد با همکاری معاونت علمی و فناوری اولین دوره جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی با داوری بیش از 600 اختراع در بهمن ماه 1387 برگزار نمود. در این جشنواره برای اولین بار نمایشگاه اختراعات در سطح بسیار وسیع بر پا شد. دومین جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی نیز در بهمن ماه 1388 با رویکرد تجاری‌سازی اختراعات و فناوری‌ها با شرکت حدود 900 طرح اختراعی و شرکت فناور برگزار شد. در دومین جشنواره علاوه بر داوری اختراعات، بخش مهمی تحت عنوان تجاری‌سازی اختراعات شکل گرفت و اختراعاتی که تایید بنیاد یا سامانه بررسی و ارزیابی علمی اختراعات را دریافت کرده بودند جهت تجاری سازی معرفی شدند تا کارخانجات و شرکت‌های مختلف با محوریت بنیاد با مخترعان در خصوص خرید اختراعات ارتباط و مذاکره داشته باشند. از دستاوردهای مهم جشنواره امضاء تفاهم‌نامه بین بنیاد و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در زمینه تجاری سازی اختراعات بود. همچنین زمینه همکاری بنیاد و وزارت نفت در زمینه تجاری سازی اختراعات ایجاد شد.
1-2-9-ب- تفاهم نامه با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران
در چارچوب تفاهم‌نامه با سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران دو جلسه با حضور مدیرکل کارآفرینی و کارشناسان بنیاد و یک جلسه با حضور کارشناسان کمیته تجاری سازی این اداره کل با مسئولین سازمان گسترش تشکیل شد. طی این جلسات مسئولین سازمان گسترش با مجموعه فعالیت‌های بنیاد و کمیته تجاری سازی آشنا شده و تصمیماتی در خصوص همکاری مشترک داشتند. از جمله تصمیمات، ارائه طرح‌های ارزیابی شده توسط موسسات طرف قرارداد از جمله سنجش خاورمیانه و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان می‌باشد. مقررشده پس از تهیه BP (طرح اقتصادی) 10صفحه‌ای طرح‌های برگزیده از میان 500 طرح ارائه شده به شرکت فناوری خاورمیانه و ارائه آنها به بنیاد، مراحل اجرایی آن با مراکز تابعه سازمان گسترش توسط تیم متشکل از سرمایه‌گذار، نماینده بنیاد و نماینده سازمان بررسی شود. همچنین توافقاتی با مؤسسه گسترش کارآفرینی (یکی از مراکز تابعه سازمان) در خصوص طرحهایی که هنوز به مرحله صنعتی نرسیده‌اند صورت پذیرفته است. در آخرین جلسه با سازمان گسترش 27 طرح از 100 طرح معرفی شده به آن سازمان از طرف شرکت‌های تابعه سازمان گسترش مورد تائید قرار گرفته و از مسئولین کمیته تجاری سازی خواسته شد تا در جلسات تخصصی به صورت حضوری با صاحبان طرح مذاکره شود. با توجه به تعهدات سازمان گسترش در تفاهم‌نامه مبنی بر عدم افشاء طرح‌های مخترعین و با توجه به راهکارهای مسئولین کمیته تجاری سازی در خصوص حیطه بیان طرح از سوی مخترعین، طبق زمان برنامه‌ریزی شده جلساتی در این خصوص با حضور مخترعین و نمایندگان سازمان گسترش تشکیل خواهد شد. در حال حاضر همکاری‌‌ها با سازمان گسترش ادامه داشته و اجرای تفاهم‌نامه در حال پیگیری استد.
2-2-9-ب- تفاهم نامه با شرکت سنجش فناوری خاور‌میانه
در چارچوب تفاهم‌نامه بین بنیاد و این شرکت، 500 طرح مورد ارزش‌گذاری فناوری و بررسی اقتصادی قرار گرفته و برای تمامی این طرح‌ها گزارش یک صفحه‌ای با رتبه بندی سطح فناوری تهیه شد. همچنین بر روی 100 طرح برگزیده بررسی دقیق‌تری صورت گرفت که دارای شاخصه حجم سرمایه گذاری بالاتری بوده‌اند از میان این طرح‌ها، برای هر طرح‌ با توجیهات اقتصادی مناسب یک BP (طرح اقتصادی)10 صفحه‌ای جهت ارائه به بنیاد تدوین شده است. این تفاهم‌نامه بصورت کامل اجرا شده و به اتمام رسیده است. به طور کلی با این شرکت سه جلسه در بنیاد تشکیل شد که شرکت سنجش خاورمیانه طبق قرارداد در سه مرحله گزارش عملکرد خود را ارائه داده است.
3-2-9-ب- تفاهم نامه با شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان
پیرو قرارداد بنیاد با شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان، مسئولان و کارشناسان شهرک با همکاری کمیته تجاری سازی در جشنواره حضور یافته و اقدامات لازم را انجام دادند. همچنین شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان پیرو دیگر تعهدات در موضوع رتبه‌بندی و به مرحله تجاری رساندن طرح‌ها اقدامات لازم را انجام داده و قراردادی به مبلغ 24 میلیارد ریال بین مخترع و سرمایه‌گذار منعقد کرده است.
10-ب- راه اندازی سامانه ارزیابی علمی اختراعات
جهت بررسی و ارزیابی علمی اختراعات، ما بین بنیاد و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران قراردادی در مرداد ماه سال 1387 منعقد شد. بر اساس این قرارداد، سازمان مذکور باید از طریق سامانه بررسی و ارزیابی علمی اختراعات اقدام به دریافت پرونده مخترعان و بررسی علمی آنها نموده و ظرف 45 روز نتیجه را به صورت محرمانه در اختیار بنیاد قرار دهد. سازمان پژوهش‌ها بر اساس این قرارداد مکلف شده‌است3000 اختراع را ارزیابی نماید و بابت هر اختراع مبلغ 000/500/1 ریال به عنوان هزینه داور دریافت کند. در این طرح از 285 داور در زمینه‌های علمی مختلف استفاده می‌شود و تا کنون بیش از 1750 اختراع مورد بررسی نهایی قرار گرفته است.
بنیاد ملی نخبگان همچنین در کنار بهره مندی از سامانه مذکور، با برگزاری نمایشگاه های استانی ارزیابی اختراعات در دفاتر استانی نخبگان مبادرت به ارائه دستاوردها و نوآوری های مخترعان و استان کرده و ضمن ارزیابی علمی آنها، مخترعان و نوآوران را مورد شناسایی و تقدیر قرار داده و از اختراعات آنها حمایت شایسته را بعمل آورد. در این رابطه تاکنون در پنج استان آذربایجان شرقی، یزد، زنجان، کردستان و قزوین نمایشگاه مذکور برپا شده و تعداد 2500 اختراع مورد ارزیابی قرار گرفته است.

ج- ارتباطات، اطلاع رسانی و امور فرهنگی
1-ج- طرح اعزام نخبگان به سفر معنوی عمره
از آغاز طرح اعزام مشمولین جایزه عمره مفرده بنیاد ملی نخبگان که مزید توفیقات و برکات معنوی بی‌شماری برای بنیاد ملی نخبگان گردیده است، تعداد 782 نفر از نخبگان شامل 692 نفر از کاروان های مجردی و 45 زوج در قالب 10 کاروان اختصاصی، راهی سرزمین وحی شده‌ و توفیق زیارت مکة مکرمه و مدینة منوره را به دست آوردند.
2-ج- طرح راهیان نورنخبگان
با اجرای طرح «راهیان نور نخبگان – حضور نخبگان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان در جبهه های ایثار و شهادت جنوب و غرب کشور» از سال 86 لغایت شهریور 89، تعداد 10 کاروان راهیان نور مجموعا شامل 452 نفر از نخبگان و استعادهای برتر از مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس در جنوب و غرب کشور بازدید و در برنامه‌های فرهنگی پیش بینی شده شرکت کردند.
3-ج- طرح اردوهای جهادی نخبگان
به منظور آشنایی بیشتر مشمولان تسهیلات بنیاد با مناطق محروم و حضور فعال آنان در میان محرومان جامعه و خدمت رسانی به هموطنانی که در مناطق دوردست از امکانات کافی برخوردار نیستند اردوهای جهادی بنیاد ملی نخبگان از نوروز سال 89 شروع شده است. در این برنامه به تناسب علاقه عزیزان، از طریق عملیات عمرانی (ساخت مساجد، درمانگاه، مدرسه و ...)، آموزشی (تشکیل کلاس های تقویتی) پزشکی (کمک به درمان و فعالیت های پزشکی و بهداشتی) و فرهنگی به هموطنان محروم این مناطق کمک می‌شود.
اولین اردوی جهادی در نوروز سال جاری با حضور 20 نفر از نخبگان به مدت 15 روز در منطقه بشاگرد استان هرمزگان انجام شد.
4-ج- همایش ها و مراسم فرهنگی – مذهبی
برگزاری 26 گردهمایی و مراسم فرهنگی- ارزشی با محورهای دفاع مقدس، مناسبت های مذهبی، نخبگان عمره گزار، ضیافت های افطار، ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس (تجلیل از همکاران ایثارگر)، ویژة برنامه‌های شب خاطره راهیان نور، گرامی داشت سالروز ارتحال امام خمینی (ره)، مراسم مذهبی اعیاد و وفیات و ...برگزار شده است.
5-ج- بازدیدهای علمی – فرهنگی
از سال 1386 تا شهریور 1389 حدود 900 نفر از نخبگان مورد حمایت بنیاد ملی نخبگان در بازدیدهای علمی- فرهنگی از دستاوردهای علمی و فناوری، پروژه های ملی از جمله تأسیسات هسته‌ای، نفت و پتروشیمی، هوا و فضا، صنایع خودروسازی، طرح‌های سد و نیروگاهی، شرکت های دارویی، پژوهشگاه‌ها و مراکز تحقیق و توسعه و اماکن مذهبی، تاریخی و فرهنگی بازدید و مشارکت کرده اند.
6-ج- ارتباطات و اطلاع‌رسانی
راه‌اندازی، تکمیل و مدیریت پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان به نشانی www.bmn.ir؛ ارسال و انتشار 156 عنوان خبر، 1433 قطعه عکس در قالب 57 گزارش تصویری بر روی پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، اطلاع رسانی فعالیت‌های 10 دفتر استانی نخبگان دفاتر استانی نخبگان، اطلاع رسانی مستمر از طریق وب سایت بنیاد، هماهنگی و اجرای 55 برنامه تلویزیونی،43 گفت وگوی رادیویی و13 نشست رسانه ای (مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی) با حضور مقام عالی ریاست بنیاد ملی نخبگان در جهت اطلاع رسانی مستقیم و تنویر افکار عمومی در خصوص برنامه‌های در دست اقدام و عملکرد این بنیاد از جمله اقدامات در این حوزه بوده است.
7-ج- انتشارات
انتشار 20 عنوان کتاب، ویژه‌نامه و سایر اقلام اطلاع‌رسانی در خصوص اهداف، وظایف و اقدامات بنیاد.
اخبار مرتبط