نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 227681    
زمان مخابره : ۱۳۹۲/۳/۵  ساعت ۸ : ۱۳

بسته حمایتی تحقیق ، ترویج و کاربرد فناوری های بیوتکنولوژی تدوین می شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سهم انرژی بیو در سبد سوخت ایران ناچیز است ، اظهار داشت:بسته حمایتی تحقیق ، ترویج و کاربرد فناوری های بیو تکنولوژی تدوین می شود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه سهم انرژی بیو در سبد سوخت ایران ناچیز است ، اظهار داشت:بسته حمایتی تحقیق ، ترویج و کاربرد فناوری های بیو تکنولوژی تدوین می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام): علی محمد شاعری در نشست علمی – اجرایی همایش بیو تکنولوژی در کاربردهای زیست محیطی با بیان این مطلب اظهار داشت: رویکرد به کارگیری و ترویج بیوتکنولوژی در تمامی فرآیند های توسعه از تولید ،‌مصرف ،‌بازیافت و حفظ محیط زیست باید در دستور کار قرار گیرد.
به گفته شاعری اگر در چرخه تولید از سموم و کود های شیمایی کشاورزی با منشاء موجودات زنده استفاده شود به افزایش رفاه و سطح اجتماعی مردم کمک خواهد کرد.
علی محمد شاعری با اعلام اینکه استفاده از سموم شیمایی پر دوام در خیلی از کشور ها از دستور کار خارج شده است، افزود: باید از ظرفیت میکروارگانیزم ها برای مدیریت و کنترل آفات و بیماری ها در بخش کشاورزی استفاده شود. وی ادامه داد: این موضوع باعث کاهش هزینه و حفظ محیط زیست می شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه میزان عناصر غیر مجاز آلاینده با داوام زیاد روی انواع محصولات میادین میوه و تره بار بیش از حد مجاز است، اظهار داشت: راه حل اساسی این مشکل، تولید محصولات ارگانیک است.
وی ادامه داد: با عرضه محصولات ارگانیک در میادین میوه و تره بار مردم از این گونه محصولات استقبال خواهند کرد.
قائم مقام سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سهم انرژی بیو در سبد سوخت ایران ناچیز است، گفت: انرژی با منشاء های دیگر در اختیار مردم قرارمی گیرد که اگر سرمایه گذاری در این بخش صورت گیرد، بسیاری از نابسامانی های زیست محیطی حل خواهد شد.
علی محمد شاعری با اعلام اینکه حداقل 10 در صد آلودگی صنعتی زیست محیطی به خاطر استفاده کردن از فرآیند های غلط، قدیمی و آلاینده است، افزود: به راحتی می توان فرآیند های صنعتی را با استفاده صنعت بیوتکنولوژی بازسازی کنیم و استفاده از مواد و فناوری های غیر بیو لوژیکی را جایگزین کنیم.
وی با اشاره به اینکه این صنعت در کشور بومی سازی نشده است، افزود: محصولات غیر شیمایی مبتنی بر شاخص های زیست محیطی و سازگار با شرایط اقتصادی و اجتماعی مردم باید عرضه شود.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به مشکلات اقتصادی تولید انبوه محصولات با سوخت بیو اشاره کرد و تاکید کرد: دولت باید برای تولید انبوه این محصولات حمایت جدی داشته باشد.
شاعری از تدوین بسته حمایتی برای بکارگیری ،‌تحقیق و پژوهش صنعت بیو تکنولوژی خبر داد و گفت: تولید و مصرف نهاد های کشاورزی (سم- کود) با منشاء بیو در بخش گمرک تسهیل می شود.

وی ادامه داد: دولت یارانه در این بخش باید بپردازد و حمایت های لازم برای تولید این صنعت در مقدار انبوه داشته باشد.
معاون انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه صنعت بیوتکنولوژی از حالت لوکس و تفننی باید خارج شود، گفت: در این بسته حمایتی وظایف دستگاه های مسئول مشخص می شود.
وی ادامه داد: با تدوین بسته حمایتی تحقیق ، ترویج و کاربرد فناوری های بیو تکنولوژی، یک رویکرد جایگزین جهت حفاظت از محیط زیست و تامین سلامت جامعه فراهم می شود.