نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 192962    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۶/۲۱  ساعت ۱۴ : ۳۴
وزارت علوم اعلام کرد:

نحوه ارزشیابی مدارک و لیست دانشگاه‌های معتبر

نحوه ارزشیابی مدارک و لیست دانشگاه‌های معتبر کشور‌های انگلستان، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، روسیه، بلاروس، فرانسه، ونزئلا، نروژ و همچنین 7 کشور مشترک‌المنافع و آسیای میانه را در 3 سطح ممتاز، خوب و توسط منتشر شد
اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم در نیمه نخست شهریور 89 نحوه ارزشیابی مدارک و لیست دانشگاه‌های معتبر اسپانیا، ایتالیا، روسیه، فرانسه و همچنین 7 کشور مشترک‌المنافع و آسیای میانه را اعلام کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آخرین به‌ روز رسانی خود در مردادماه 89، نحوه ارزشیابی مدارک و لیست دانشگاه‌های معتبر کشور‌های انگلستان، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا، روسیه، بلاروس، فرانسه، ونزئلا، نروژ و همچنین 7 کشور مشترک‌المنافع و آسیای میانه را در 3 سطح ممتاز، خوب و توسط منتشر کرد.

* ‌تحصیلات‌ دانشگاهی در‌ اسپانیا
‌تحصیلات‌ عالیه‌ در اسپانیا در دانشگاه‌ها، مجتمع‌های‌ فنی‌-علمی‌ و مجتمع‌های‌ هنرهای زیبا امکان‌پذیر است. شرط‌ ورود به‌ دانشگاه‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی در آزمون‌ ورودی یا گذراندن‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ (Curso de Orientacion Universitaria) است، یعنی‌ کسانی‌ که‌ دوره‌ پیش‌دانشگاهی‌ را نگذرانده‌اند، بعد از قبولی در امتحان‌ و تائید صلاحیت‌ علمی‌ می‌توانند به‌ دانشگاه‌ راه‌ یابند.

‌* نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌
1) مدارک‌ Estudios de Primer Ciclo و تمام‌ مدارک‌ دو یا سه‌ سال‌ تحصیل‌ صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه‌ها، مدارس‌ عالی‌ فنی‌ و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا، "کاردانی " ارزشیابی‌ می‌شود.
2) مدارک‌ Estudios de Segundo Ciclo با چهار سال‌ تحصیل ‌(دو سال ‌Primer Ciclo و دو سال‌ Segundo Ciclo ) صادره‌ از تمام‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و مجتمع‌های‌ عالی‌ هنری ‌دولتی‌ مورد تائید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌کشور اسپانیا، "کارشناسی " ارزشیابی‌ می‌شود.
3) مدارک‌ Estudios de Segundo Ciclo, Licenciaturas با حداقل‌ 5 سال‌ تحصیل‌ تمام‌وقت‌ صادره‌ از تمامی‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و مجتمع‌های‌ عالی‌ هنری‌ دولتی‌ مورد تایید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا در صورت‌ عدم‌ ارایه‌ رساله، "کارشناسی " ارزشیابی‌ می‌شود.
4) مدارک موضوع بند 3 (دوره‌های 5 ساله) در صورت گذراندن پایان‌نامه، (کارشناسی ارشد) ارزشیابی می‌شود.
5) مدارک ‌Tercer Ciclo صادره‌ از کلیه‌ دانشگاه‌ها و مجتمع‌های‌ آموزش‌ عالی‌ و هنری‌ دولتی‌ مورد تائید وزارت‌ آموزش‌ عالی‌ کشور اسپانیا، به‌ شرط‌ داشتن‌ مدرک‌ کارشناسی‌ ارشد معتبر یا مدارک‌ کارشناسی‌ ارشد دوره‌ دوم ‌(Segundo Ciclo) کشور اسپانیا ، "دکترا " ارزشیابی‌ می‌شود.
بر اساس این گزارش، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 20 دانشگاه‌ معتبر کشور اسپانیا را در سطح ممتاز، 13 دانشگاه را در سطح خوب ، 5 دانشگاه را در سطح متوسط ارزیابی کرد و یک دانشگاه اسپانیا را نیز غیرمعتبر خواند.

* ‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در ایتالیا
تحصیلات تکمیلی در ایتالیا به دنبال توافق‌های سوربن(1998)، بولونیا(1999)، پراگ(2001) و برلین(2002) دستخوش تغییر و تحولاتی گردید. براساس این توافق‌ها مقرر گردید طی دهه اول 2000، نظام تحصیلات دانشگاهی اروپا منطبق با سه دوره تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا چنان پایه‌ریزی شود که جابجایی دانشجویان و دانش‌آموختگان و تائید مدارک تحصیلی به صورت بین‌المللی امکان‌پذیر گردد.
در راستای دستیابی به این هدف، نظام آموزش عالی ایتالیا تحصیلات دانشگاهی را در بخش‌های تحصیلات دانشگاهی، تحصیلات عالی هنر و موسیقی و تحصیلات عالی فنی IFTS و گروه‌های تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته است. سیستم تحصیلات دانشگاهی ایتالیا از 82 مرکز تحصیلات دانشگاهی تشکیل شده که به دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه‌های غیر‌دولتی مورد تائید و دانشگاه‌های مجازی Telematiche طبقه‌بندی می‌شوند.
دانشگاه‌های ایتالیا مستقل بوده و می‌توانند ارگان‌های اداره‌کننده (رئیس و شورای دانشگاه) و ساختار آموزشی و تحقیقاتی خود را تعیین کنند.
برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در ایتالیا، متقاضی باید مدرک (دیپلم) پایان دوره دبیرستان را داشته باشد. دارندگان این مدرک (دیپلم دبیرستان) از کشورهای دیگر نیز می‌توانند پس از گذراندن امتحانات ورودی که دانشگاه مورد‌نظر برگزار می‌کند، مجوز ورود به دانشگاه را دریافت کنند.
از سال 1998 متقاضیان دارای مدرک دیپلم دبیرستان از طریق تکمیل برگ مخصوص جایابی و ارسال آن به وزارت دانشگاه‌ها و تحقیقات علوم و فناوری MIUR مجوز ورود به دانشگاه‌ها را دریافت می‌کنند.

* نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌
سیکل اول: DU) Diploma Universitario): دوره‌ای با 2 تا 3 سال تحصیل بعد از دیپلم دبیرستان است که "کاردانی " ارزشیابی می‌شود.
Diploma di Laurea: دوره‌ای است که بعد از دیپلم دبیرستان، 4 الی 6 سال تحصیل را در بر می‌گیرد. ارزشیابی مدارک این مقطع در صورتی که دانشجو فاقد کار پژوهشی در دوره تحصیل یا پایان‌نامه و دفاع از آن باشد، "کارشناسی " ارزشیابی می‌گردد.
PL) Laurea): با طی یک دوره حداقل 3 ساله بعد از دیپلم دبیرستان و گذراندن 180 واحد اروپایی (ECTS) "کارشناسی " ارزشیابی می‌شود.
سیکل دوم: Diploma di Laurea: دوره تحصیلی 4 الی 6 ساله، که با انجام یک کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردد.
LS) Laurea Specialistica): در صورت داشتن Diploma di Laurea، گذراندن دوره و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردد.
LS) Laurea Specialistica): با شرط داشتن کارشناسی، بعد از گذراندن 2 سال و 120 واحد اروپایی و دفاع از پایان‌نامه "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردد.
Laurea Magistrale a Ciclo Unica: با گذراندن 5 تا 6 سال و 300 تا 360 واحد اروپایی (بعد از دیپلم دبیرستان) و انجام کار پژوهشی و ارائه و دفاع از پایان‌نامه "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردد.
Master universitario di primo Livello: بعد از گذراندن 1 سال و 60 واحد اروپایی گواهی صرفاً "صحت صدور " صادر می‌گردد.
سیکل سوم: DR) Dottorato Ricerca): با شرط داشتن کارشناسی ارشد و انجام کار پژوهشی و دفاع از رساله، "دکتری " ارزشیابی می‌شود.
Master universitario di secondo Livello: بعد از گذراندن 1 سال و 60 واحد اروپایی گواهی صرفاً "صحت صدور " صادر می‌گردد و برای سایر دوره‌های تخصصی نیز صرفاً گواهی " صحت صدور " صادر می‌گردد.
بر اساس این گزارش، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 22 دانشگاه‌ معتبر کشور ایتالیا را در سطح یک و 37 دانشگاه را در سطح خوب ، 24 دانشگاه را در سطح متوسط ارزیابی کرد و 3 دانشگاه و مرکز آموزش عالی ایتالیا را غیرمعتبر خواند.

* تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در روسیه
آموزش عالی در کشور روسیه توسط مؤسسات آموزش عالی دولتی و غیردولتی ارائه می‌شود و تحت نظارت وزارت آموزش و علوم می‌باشد. اداره نظارت فدرال در آموزش و علوم مسئول تضمین کیفیت در آموزش عالی می‌باشد. در کشور روسیه سه سطح آموزش عالی ناتمام، دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی شامل دوره کارشناسی ارشد و دیپلم تخصصی پیگیری می‌شود.
همچنین دوره‌های تحصیلات تکمیلی در کشور روسیه به طور سنتی شامل 2 سطح از دوره‌های دکتری شامل دوره نامزد علوم (سطح اول و برابر با دوره Ph.D.) و دوره دکترای علوم (سطح دوم، بالاترین درجه علمی کشور) می‌باشد.

* نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌
1) ‌مدرک (Bakalavr (Bachelor با حداقل 4 سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر به شرط دارا بودن دیپلم 12 ساله دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی "کارشناسی " ارزشیابی می‌شود.
2) مدرک Magistr با حداقل 1 الی 2 سال تحصیل به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌شود.
3) مدارک Specialist Diploma با حداقل 5 الی 6 سال تحصیل پیوسته به شرط دارا بودن دیپلم 12 ساله دبیرستان یا پیش‌دانشگاهی، پس از بررسی علمی که شامل آزمون کتبی و یا مصاحبه علمی است، در صورت موفقیت "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌شود.
4) مدرک Kandidat Nauk با حداقل 3 سال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد معتبر و ارائه دو مقاله علمی از رساله دکتری در نشریات علمی-پژوهشی معتبر "دکتری " ارزشیابی می‌شود.
بر اساس این گزارش، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدارک صادره از 124 دانشگاه‌ روسیه در رشته‌های مختلف تحصیلی را معتبر دانسته و 3 دانشگاه و مرکز آموزش عالی این کشور را هم غیرمعتبر اعلام کرده است.

‌* تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در فرانسه
تحصیلات عالی در فرانسه در دانشگاه‌ها، مدارس عالی مهندسی و مؤسسه‌های هنرهای زیبا امکان‌پذیر است. کسانی می‌توانند به دانشگاه‌ها و مؤسسات فوق راه یابند که دیپلم دبیرستان را گرفته باشند. برای ورود به مراکز آموزش عالی دیگری مانند مدارس عالی دولتی (Ecole Nationale)، مدارس عالی خصوصی و نیز مؤسسه‌هایی که برای تربیت نیروهای متخصص تأسیس شده‌اند، از داوطلبان امتحان تخصصی می‌گیرند. در فرانسه شرط ورود به دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی برای خارجیان قبولی در امتحان ورودی سراسری زبان است.

* نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک‌ تحصیلی‌
1) مدارک DUT، BTS، DEUG، DEUST به مأخذ "کاردانی " ارزشیابی می‌گردند.
2) مدرک Licence "کارشناسی " ارزشیابی می‌گردد.
تبصره: تنها آن دسته از مدارک Licence که شروع دوره آنها بعد از سال 2002 میلادی و درنظام LMD اخذ شده باشد به مأخذ کارشناسی ارزشیابی می‌گردند. بدین ترتیب مدارک Licence که شروع دوره آنها قبل از تاریخ یاد شده و یا غیر از نظام LMD باشد به مأخذ کاردانی ارزشیابی می‌گردند.
3) مدرک Licence Professionnelle "کارشناسی حرفه‌ای " ارزشیابی می‌گردد.
4) مدرک Maitrise و نیز مدارک MSG و MST به مأخذ "کارشناسی " ارزشیابی می‌گردند.
5) مدرک Master برای دوره پژوهشی (Recheche) "کارشناسی ارشد " و برای دوره حرفه‌ای (Professionnel) "کارشناسی ارشد حرفه‌ای " ارزشیابی می‌گردد.
6) مدارک DEA و DESS به مأخذ "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردند.
7) مدارک Diplome Ingenieur به مأخذ "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردند.
8) مدارکDPLG ،DESA به مأخذ "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردند.
9) مدرک Magistrat به مأخذ "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردد.
10) مدارک معماری موسوم به DPLG و DESA به مأخذ "کارشناسی ارشد " ارزشیابی می‌گردند.
11) کلیه مدارک Doctorat "دکترا " ارزشیابی می‌گردند.
بر اساس این گزارش، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری 80 دانشگاه‌ معتبر کشور فرانسه را در سطح ممتاز و 42 دانشگاه را در سطح خوب ارزیابی کرد و 14دانشگاه و مرکز آموزش عالی فرانسه را غیرمعتبر خواند.

* تحصیلات‌ دانشگاهی‌ در کشورهای مشترک المنافع و آسیای میانه
مراکز آموزش‌ عالی‌ در کشورهای مستقل مشترک المنافع و آسیای میانه به‌ چهار دسته‌ شامل‌ دانشگاه‌های‌ دولتی، مراکز کارآموزی‌ تخصصی، کالج‌های‌ دولتی‌ و مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالی‌ خصوصی‌ تقسیم‌ می‌شوند.
مراکز آموزش‌ دولتی‌ شامل‌ دانشگاه‌ها، دانشگاه‌های‌ صنعتی، مؤ‌سسات‌ کشاورزی، مؤ‌سسات‌ حقوقی، مؤ‌سسات‌ و مراکز پزشکی، تربیت‌ معلم‌ و غیره‌ می‌باشند.
پذیرش‌ دانشجویان‌ در دانشگاه‌ها توسط‌ کمیته‌ دولتی‌ کشور مربوطه بر اساس‌ داشتن‌ دیپلم‌ دبیرستان‌ و قبولی‌ در امتحان‌ ورودی‌ انجام‌ می‌شود و امتیازهای‌ بدست‌ آمده‌ در امتحان‌ ورودی‌ نیز نقش‌ عمده‌ای‌ در پذیرش‌ دانشجویان‌ دارد. تحصیلات‌ رایگان‌ دانشگاهی‌ فقط‌ شامل‌ افرادی‌ می‌شود که‌ حد نصاب‌ لازم‌ را در امتحان‌ ورودی‌ دانشگاه‌ مربوط‌ کسب‌ نموده‌ باشند.
تصمیم‌گیری‌ جهت‌ پذیرش‌ دانشجویان‌ خارجی، به‌ عهده‌ مراکز آموزش‌ عالی‌ است و دانشجوی‌ خارجی‌ یک‌ سال‌ دوره‌ پیش‌ دانشگاهی‌ که‌ اصولاً‌ تکیه‌ بر فراگیری‌ زبان کشور محل تحصیل و دروس عمومی و علمی پیش نیاز دارد را طی‌ می‌کند و ملزم‌ به‌ پرداخت‌ شهریه‌ برای‌ تحصیل‌ می‌باشد.
بر اساس این گزارش، اداره‌کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدارک صادره 23 دانشگاه اوکراین، 10 دانشگاه آذربایجان، 11 دانشگاه تاجیکستان، 3 دانشگاه قرقیزستان، 10 دانشگاه قزاقستان، 9 دانشگاه ارمنستان و یک دانشگاه گرجستان را در سطوح مختلف قابل ارزشیابی و بررسی دانست.