نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 191362    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۵/۶  ساعت ۹ : ۳۴
با حضور احمدي‌نژاد؛

فاز دوم مجتمع پتروشیمی پردیس در عسلویه افتتاح شد

در راستای سیاست‌های وزارت نفت برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی و در چارچوب فعالیت‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت توسعه منطقه ویژه اقتصادی - انرژی پارس جنوبی احداث فاز نخست مجتمع تولید اوره و آمونیاک عسلویه در سال 80 توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی آغاز و در این راستا کنسرسیومی از شرکت‌های پیمانکار ایرانی و ژاپنی برای مشاوره، طراحی و مهندسی تفصیلی پروژه تشکیل شد
فاز دوم مجتمع پتروشیمی پردیس عسلویه دقایقی پیش با حضور رئیس جمهور مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از فارس، شرکت پتروشیمی پردیس به عنوان مالک و مجری پروژه آمونیاک و اوره عسلویه، از بزرگترین تولیدکنندگان این محصولات در کشورمان و در سطح جهان است.
حجم بالای تولیدات، استفاده از فن‌آوری برتر، دسترسی سریع و آسان به خوراک گاز طبیعی، دراختیار داشتن اسکله حمل ونقل دریایی ، تاسیسات ذخیره سازی و بارگیری برای صادرات محصولات و هماهنگی و همگامی با آخرین استانداردهای زیست محیطی از جمله ویژگی‌های این مجتمع است.
مجتمع مذکور که چشم‌انداز بسیار روشنی برای جایگاه کشورمان در بازار رقابت بین‌المللی فراهم کرده در دو فاز اجرا شده که تولیدات آنها سهم ایران را در تجارت جهانی آمونیاک و اوره به طور بی‌سابقه‌ای افزایش خواهد داد.
مجتمع پتروشیمی پردیس در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس جنوبی در شهرستان عسلویه و به فاصله 270 کیلومتری جنوب‌شرقی بندر بوشهر واقع شده است.
مساحت کل این مجتمع شامل فاز اول و دوم جمعا حدود 51 هکتار است که به دلیل شیب زمین عرصه آن در سه تراس ( سطح ) احداث شده است.
خوراک هر فاز مجتمع پتروشیمی پردیس گاز طبیعی به میزان 670 میلیون نرمال متر مکعب در سال است که از محل فاز‌های گازی پارس جنوبی یا مجتمع پتروشیمی پارس تامین می‌شود.
مصارف آب، برق، سرویس‌های جانبی و پشتیبانی کارخانه از مجتمع سرویس‌های متمرکز مجاور پتروشیمی (مبین) تامین می‌شود.
ظرفیت اسمی دو فاز این مجتمع سالانه مجموعا 2 میلیون و 150 هزار تن اوره ( کودشیمیایی) عمدتا قابل صادرات و یک میلیون و 360 هزار تن آمونیاک است که ازاین میزان حدود 150 هزار تون مازاد بر نیاز خط تولید بوده و جهت فروش و صادرات عرضه می‌شود.
لیسانس تکنولوژی واحد آمونیاک مجموعه از انگلیس و لیسانس تکنولوژی واحد اوره از کشور هلند و لیسانس تکنولوژی واحد دانه بندی اوره از کشور بلژیک صادر شده است.
حجم سازه‌های نصب شده در هر دو فاز مجتمع پتروشیمی پردیس 26 هزار تن و حجم عملیات ساختمانی آن یک میلیون و 742 هزار متر مکعب خاک‌برداری و بتون‌ریزی و 17هزار تن حجم اسکلت فلزی عنوان شده است.
در راستای سیاست‌های وزارت نفت برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی و در چارچوب فعالیت‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی جهت توسعه منطقه ویژه اقتصادی - انرژی پارس جنوبی احداث فاز نخست مجتمع تولید اوره و آمونیاک عسلویه در سال 80 توسط شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی آغاز و در این راستا کنسرسیومی از شرکت‌های پیمانکار ایرانی و ژاپنی برای مشاوره، طراحی و مهندسی تفصیلی پروژه تشکیل شد.
همچنین عملیات ساخت و نصب تجهیزات این مجتمع از سوی پیمانکاران داخلی صورت گرفته و مقدمات طرح توسعه نیز با احداث فاز 2 و پیش‌بینی ظرفیت تولید ، خطوط و دستگاه‌ها به صورت مشابه و معادل فاز اول از نیمه دوم سال 83 آغاز شد.
شرکت ملی صنایع پتروشیمی در راستای اهداف خصوصی سازی و مشارکت بخش خصوصی در طرح‌ها، در ابتدای سال 83 نزدیک به 51 درصد از سهام شرکت پتروشیمی پردیس را به شرکت سرمایه‌گذاری غدیر واگذار کرد و امروز همه سهام این شرکت متعلق به بخش خصوصی است.