نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 190444    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۴/۸  ساعت ۱۴ : ۴۶
رئيس انجمن بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه خبر داد:

افتتاح نخستین مرکزفوق تخصصى اکسیژن پرفشار در کشور

*محمد مهدی قیامت: 'اکسیژن هایپربار' علاوه بر درمان زخم های دیابتی در تسریع روند درمان و بهبودی زخم‌های عروقی محیطی و مقاوم به درمان، عفونت‌های بی هوازی، بیماری‌های سیستم‌ عصبی و مغز، مسمومیت با منوکسید کربن و استئومیلیت (عفونت‌های استخوانی) سودمند است
*پس از ترکیه، ایران دومین کشور منطقه‌ مجهز به این تکنولوژی است که صرفه‌جویی ارزی فراوانی در خصوص درمان پای دیابتی برای کشور به همراه دارد
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به کاربردهای گوناگون درمان به شیوه اکسیژن هایپربار (HBO)، گفت: درمان زخم‌های مقاوم به درمان، زخم پای دیابتی و نیز درمان بسیاری از مجروحان و جانبازان شیمیایی از آن جمله‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایسنا، محمد مهدی قیامت در نشست خبری در آستانه افتتاحیه رسمی کلینیک اکسیژن پارسه (تنها مرکز فوق تخصصی درمان با اکسیژن پر فشار) زخم پای دیابتی را از مشکلات شایع جامعه برشمرد و افزود: سالیانه دو میلیون و 700 هزار پای دیابتی در کشور ایجاد می‌شود و زخم ایجاد شده در پای مبتلایان به دیابت سبب قطع سالانه 13 هزار پا در کشور می‌شود که این به معنای تحمیل هزینه‌های کلان اقتصادی در بخش سلامت است.
وی با بیان این که "اکسیژن هایپربار" علاوه بر درمان زخم های دیابتی در تسریع روند درمان و بهبودی زخم‌های عروقی محیطی و مقاوم به درمان، عفونت‌های بی هوازی، بیماری‌های سیستم‌ عصبی و مغز، مسمومیت با منوکسید کربن و استئومیلیت (عفونت‌های استخوانی) سودمند است، گفت: طول مدت درمان پای دیابتی در مرحله ایجاد زخم از نوع درجه سه (زخم عمیق نفوذ کرده در بافت) به مراتب بیشتر از درمان این زخم در مراحل اولیه است.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با تاکید بر این که موفقیت درمان زخم پای دیابتی در مراجعه زودهنگام به شیوه اکسیژن هایپربار بیش از 50 درصد است، تصریح کرد: پروسه درمان به عوامل متعددی وابسته است که از آن جمله می‌توان به درجه زخم اشاره کرد.
قیامت با اشاره به کاربرد درمان به شیوه "اکسیژن هایپربار" در طب ورزشی SPORT medicine گفت: همچنین این روش درمان مناسبی برای پارگی و له شدگی عضلانی ورزشکاران است.
وی به تسریع روند ترمیم همه زخم‌ها ( حتی زخم معده به همراه درمان دارویی آنتی اسید H2 بلوکرها) به کمک "اکسیژن هایپربار" اشاره کرد و افزود: در ساخت محفظه اکسیژن به روزترین و پیچیده‌ترین تکنولوژی‌ها به کار گرفته شده است.
رئیس انجمن بیهوشی مراقبت‌های ویژه ایران با تاکید بر این که بیمار در این محفظه اکسیژن خالص (100 درصد) با فشاری دو تا سه برابر فشار جوی ( اتمسفر) را استنشاق می‌کند، گفت: البته این محفظه ظرفیت تجویز اکسیژن 100 درصد تا شش برابر فشار اتمسفر را هم دارد. (غالب اکسیژن‌ها با ناخالصی 10 تا 15 درصد است)
قیامت با بیان این که از اکسیژن هایپربار در مواردی به عنوان درمان مکمل و در برخی از موارد به عنوان درمان خاص استفاده می‌شود، افزود: پروتکل درمانی این شیوه درمانی در سال 2008 میلادی در دنیا منتشر شد.
وی به کارآیی درمان با اکسیژن هایپربار در فلج مغزی و اوتیسم اشاره کرد و یادآور شد: البته پروتکل درمانی برای بیماری‌ها و اشخاص مختلف متفاوت است.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با بیان این که این شیوه درمانی تحت پوشش بیمه تکمیلی ایران قرار دارد، گفت: درمان به شیوه "اکسیژن هایپربار" از گران‌ترین شیوه‌های درمانی در دنیا به شمار می‌آید.
قیامت با اشاره به پروسه طولانی مدت 10 ساله برای بومی سازی این شیوه درمانی در ادامه از تولید داخلی این دستگاه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: از دیر باز این سیستم‌ در نیروی دریایی و غواصی استفاده می‌شده است.
وی تعرفه این شیوه درمانی را یک پنجم تا یک دهم قیمت آن در ایالات متحده امریکا دانست و افزود: هزینه یک جلسه دو ساعته یکصد هزار تومان است.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با بیان این که هم اینک بیشترین مراجعه کنندگان به این مرکز از کشورهای منطقه (خاورمیانه) نظیر دبی و ابوظبی عمدتا برای درمان پای دیابتی است، گفت: البته این مرکز تسهیلاتی را هم برای مجروحان و جانبازان جنگی به عنوان یکی از مشتریان مرکز فوق تخصصی درمان با اکسیژن پرفشار در نظر گرفته است که از آن جمله می‌توان به تخفیف 50 تا 100 درصدی ارایه این خدمات برای آنان اشاره کرد. همچنین مذاکراتی با بنیاد جانبازان در خصوص پذیرش این بیماران در این مرکز آغاز شده است.
قیامت با تاکید بر اهمیت میزان اکسیژن دریافتی در بیماران بستری در ICU (بخش مراقبت‌های ویژه)، گفت: در این روش درمانی بیماران بستری در ICU اکسیژن را به میزان و فشار کافی دریافت می‌کنند.
وی با بیان این که تجویز آنتی بیوتیک در بسیاری از عفونت‌های مقاوم، درمان موثری به شمار نمی‌آید، افزود: در این قبیل عفونت‌ها "اکسیژن هایپربار" درمان مکمل محسوب می‌شود.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با بیان این که در درمان عفونت با اکسیژن پرفشار با افزایش فاگوسیتوز و برخی تغییرات فیزیولوژیک قدرت دفاعی بدن افزایش و اثر درمانی آنتی بیوتیک تقویت می‌شود، گفت: پاسخ درمانی استئومیلیت (عفونت استخوانی) مقاوم به این شیوه درمانی مناسب است.
قیامت هاپوکسی ایسکمی و مرگ سلول‌های مغزی در نتیجه تروماهای مغزی را از مشکلات شایع بیماران برشمرد و با بیان این که خرید این محفظه یک میلیون و 500 هزار یورو هزینه در برداشته است، افزود: تاسیس و راه‌اندازی چنین مراکزی از سال 1950 میلادی در دنیا آغاز شده است و تاکنون بیش از یکهزار و 400 مرکز درمانی با اکسیژن پرفشار در اروپا و آمریکا و چین فعالیت می‌کنند.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ایران با اشاره به وجود هفت مرکز فوق تخصصی درمان با اکسیژن پرفشار در ترکیه، گفت: پس از ترکیه، ایران دومین کشور منطقه‌ مجهز به این تکنولوژی است که صرفه‌جویی ارزی فراوانی در خصوص درمان پای دیابتی برای کشور به همراه دارد.