نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 190156    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۳/۳۰  ساعت ۸ : ۲۰

عبدالمالک ریگی اعدام شد

در جلسه دادگاه که با حضور نماینده مدعی العموم،‌ وکیل محکوم علیه ، شکات و خانواده‌های شهدای اقدامات تروریستی گروهک مذکور برگزار شده بود، نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست،‌ خواستار اشد مجازات برای متهم شده بود
با حکم صادره از سوی دادگاه انقلاب اسلامی، « ‌عبدالمجید ریگی» با نام مستعار «عبدالمالک» سحرگاه امروز (‌یکشنبه) با حضور تعدادی از خانوادهای شهدا و جانباختگان جنایات تروریستی وی در محل زندان اوین به دار مجازات آویخته شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایسنا،‌ درپی برگزاری جلسه محاکمه عبدالمجید (عبدالمالک) ریگی در یکی از شعب دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی توحیدی به اتهام محاربه و افساد فی الارض،‌ نامبرده به اتهام 79 مورد اقدامات جنایتکارانه،‌ به استناد مواد 190 ، 191 ،‌ 186 ، 185 و 183 قانون مجازات اسلامی به اعدام از طریق آویختن از چوبه دار با حضور مجروحین و خانواده‌های جانباختگان و شهدای جنایات وی محکوم شده بود.
محکوم عبدالمجید ریگی سرکرده گروهک ضد انقلاب مسلحانه در شرق کشور که سال گذشته با هوشیاری ماموران امنیتی بازداشت شد، با تشکیل گروهک مسلحانه خود اقدام به راهزنی ،‌سرقت مسلحانه،‌ بمب گذاری در اماکن عمومی، ‌حمله مسلحانه به نیروهای نظامی و انتظامی و مردم بی دفاع، قتل و جرح، اخاذی، ایجاد رعب و وحشت و هراس و سلب امنیت مردم، آدم ربایی و گروگانگیری، همکاری با بیگانگان و اخذ کمک های مالی و اطلاعاتی از آنان نموده بود.

بخشی از اعمال مجرمانه ارتکابی محکوم عبدالمجید ریگی به شرح ذیل است:
1 – تشکیل و اداره دسته و گروهک تروریستی موسوم به جنبش مردمی جندالله به قصد مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران و ایجاد ناامنی در منطقه و کشور.
2 – مباشرت و آمریت در 15 فقره ادم بایی مسلحانه.
3 – حمل و نگهداری سلاح و مهمات به صورت عمده و قاچاق سلاح و مهمات به داخل کشور.
4 – بوجود آوردن شش فقره راهبندان مسلحانه و ایجاد رعب و وحشت در جاده ها و بین مردم .
5 – اقرار صریح به مباشرت درسه فقره قتل عمدی .
6 – آمریت در قتل عمدی دهها نفر از شهروندان و مسئولین نظامی ،‌انتظامی و ... از طریق بمب گذاری و اقدام مسلحانه .
7 – سرقت مسلحانه سلاح ،‌ مهمات و خودرو به دفعات بشرح موجود در پرونده.
8 – تحصیل مال نامشروع از طرق مختلف از قبیل آدم ربایی، گروگانگیری، ‌سرقت از بیت المال ، ‌اخذ دلار از سرویس های اطلاعاتی بیگانه ، ‌اخذ وجه از قاچاقچیان مواد مخدر.
9 – فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران از طریق مصاحبه های متعدد با شبکه های معاند و ضد انقلاب.
10 - ارتباط با عناصر سرویس های اطلاعاتی بیگانه از جمله افسران اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی در پوشش ناتو ،‌ برخی افسران اطلاعاتی بعضی کشورهای عربی و گروهک های ضدانقلاب خارج از کشور مانند گروهک منافقین.
11 – ورود و خروج غیر مجاز از خاک جمهوری اسلامی ایران .
لازم به توضیح است گروهک تروریستی تحت هدایت محکوم عبدالمجید ریگی از سال 82 ، 35 مورد گروگانگیری از اتباع داخلی و خارجی ،‌ 25 مورد اخاذی و بیش از 40 فقره عملیات راهبندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده که در نتیجه این اقدامات شرورانه ، 154 نفر از نیروهای انتظامی و مردم بی گناه بدست نامبرده و عوامل این گروهک شهید و تعداد 320 نفر نیز مجروح شده‌اند.
گزارش پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران حاکیست: متهم ریگی در جریان دادگاه،‌ مسئولیت اقدامت گروهک خود را پذیرفت و اذعان کرد در برخی از قتل‌ها مباشرت و در برخی نیز آمریت داشته است.
نامبرده همچنین تمامی موارد اتهامی مطروحه در کیفرخواست صادره از سوی دادستانی را پذیرفت و توضیح داد که تصمیمات تمامی اقدامات تخریبی، بمب گذاری، قتل و غیره با مسئولیت وی انجام شده است.
این گزارش اضافه کرد: در جلسه دادگاه که با حضور نماینده مدعی العموم،‌ وکیل محکوم علیه ، شکات و خانواده‌های شهدای اقدامات تروریستی گروهک مذکور برگزار شده بود، نماینده دادستان پس از قرائت کیفرخواست،‌ خواستار اشد مجازات برای متهم شده بود.
متعاقبا ریگی در جریان دفاع از خود ضمن قبول اتهامات و جنایات ارتکابی، اقدامات خود را اشتباه خواند و تاکید کرد جنایاتش با موازین اسلامی و انسانی در تضاد بوده است و در ادامه از عوامل گروهک خود نیز خواست که اشتباهات او را تکرار نکنند. وی همچنین خواستار بخشش از سوی شکات پرونده شد.
در پی صدور حکم دادگاه،‌ حکم صادره مطابق مقررات به نامبرده ابلاغ،‌ وی اعلام داشت « حکم صادره را قبول داشته و تقاضای عفو دارم» که متعاقبا با درخواست عفو نامبرده توسط ریاست محترم قوه قضائیه مخالفت شد.
با توجه به اهمیت پرونده و اتهامات محکوم علیه ریگی، پیشتر رسیدگی به اتهامات وی به دستور رییس قوه قضائیه و موافقت دیوان عالی کشور به دادسرا و دادگاه‌های تهران احاله شده بود.

*دیدار ریگی با خانواده‌های قربانیان عملیات تروریستی یک روز قبل از اعدام
عبدالمالک روز شنبه، 29/03/89 ریگی با خانواده‌های قربانیان حملات و عملیات تروریستی این گروهک در نقاط مختلف ایران، دیدار کرد.
عبدالمالک ریگی، سرکرده گروهک تروریستی جندالله در این دیدار به سوالات اعضای خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی گروهک جند‌الله پاسخ داد.
به گزارش شبکه خبری پرس‌تی‌وی، وی در این دیدار ضمن اظهار پشیمانی از اقدامات خود از خانواده‌های قربانیان خواست او را مورد عفو و بخشش قرار دهند.عبدالمالک ریگی، روز سه‌شنبه، بیست و سوم فوریه (اسفند 1388) هنگامی که از دوبی عازم قرقیزستان بود توسط نیروهای امنیتی ایران دستگیر و به کشور منتقل شد.شایان ذکر است ریگی به ارتکاب 79 مورد جرم و جنایت تروریستی اعتراف کرده است.
دادستان پرونده ریگی به دلیل ده‌ها فقره جرم و جنایت تروریستی، محاربه و فساد فی الارض علیه ایران خواستار اشد مجازات برای وی شده است.
سرکرده گروهک تروریستی جندالله به داشتن ارتباط با سران ناتو در افغانستان و سازمان‌های جاسوسی خارجی از جمله سیا اعتراف کرده است.

*نگاهی به شکل‌گیری گروهک تروریستی ریگی و خشونت‌های آن
اگرچه گروهک "جندالله" خود را مقاومت مردمی حامی حقوق بلوچ‌های اهل تسنن می‌داند و عبدالمالک ریگی در گفت‌وگوهایش با برخی از شبکه‌ها تاکید کرده که قصد جدایی طلبی از ایران ندارد و یک ایرانی است. اما اقدامات تروریستی این گروهک موجب کشته شدن ایرانیان زیادی اعم از نظامی و غیر نظامی شده است. این اقدامات که صرفا به قصد فشار بر دولت مرکزی جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، تنها موجب تشدید ترس، ناامنی و خشونت گرایی در این مناطق شده است، ضمن آنکه زمینه را برای فعالیت‌های گروه‌های مشابه دیگر فراهم می‌کند، این مسایل قطعا بر شیوه زیست اجتماعی و اقتصادی مردمان استان سیستان و بلوچستان و به ویژه بر زندگی خود بلوچ‌ها تاثیرات نامطلوبی خواهد داشت.
استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرقی ایران از دو منطقه سیستان و بلوچستان تشکیل می‌شود که منطقه سیستان شامل سه شهرستان زابل، زهک و شهرستان هیرمند است. منطقه بلوچستان از زاهدان که مرکز استان است، شروع می‌شود و شهرستان‌های زاهدان، خاش، سراوان، ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، چابهار و کنارک را در بر می‌گیرد.
اگر چه عبدالمالک ریگی خود اهل یکی از طایفه‌های بلوچ به نام ریگی و سنی مذهب است اما اقدامات این گروه نباید موجب شکل‌گیری نگرشی منفی نسبت به قوم باسابقه و زحمت‌کش بلوچ شود که دارای فرهنگ و زبانی باستانی است، یا موجب ایجاد شکاف و اختلافات مذهبی با برادران و خواهران اهل تسنن شود. این موضوعی است که مقامات مسوول ایرانی بارها بر آن تاکید کرده‌اند، مثلا مولوی اسحاق مدنی - مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت در گفت‌وگویی مطرح می‌کند: "به طور حتم آمریکایی‌ها و تندروها از تحرکات ریگی استفاده می‌کنند اما حرکات او نه سیاسی است نه مذهبی، بلکه از روی شرارت است.
صادقی، معاون سیاسی امنیتی استاندار نیز عامل جنایت در تاسوکی را فردی بی‌سواد می‌داند که از سوی دشمن شناسایی و آموزش داده شد. وی با اشاره به حادثه تاسوکی و پس از آن حادثه دارزین تاکید کرد که دست استکبار پشت این جریان‌ها بود و ربطی به مسایل بومی و غیربومی بودن استان ندارد.
اگرچه موارد متعددی از اقدامات تروریستی در چهار سال گذشته رخ داده است عمده‌ترین موارد این اقدامات را گروهک جندالله بر عهده گرفته است اما این گروه برخی از این اقدامات را منتسب به خود نمی‌داند.

*اولین گروگان‌گیری، 7 دی 84 در سرباز
‌9 مرزبان ایرانی در تاریخ ‌7 دی‌ماه سال 84 توسط اشرار در شهرستان سرباز گروگان گرفته می‌شوند. چند روز بعد گروگان‌گیران یکی از آنها را که سنی‌مذهب بود، آزاد می‌کنند.
این خبر در دوازدهم دی ماه سال 84 از سوی سخنگوی دولت تایید می‌شود. او در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید برخی از اخبار موید آن است که تعدادی از سربازان ایرانی در مرز ایران و پاکستان از سوی برخی اشرار دزدیده شده و همین اشرار نیز اعلام کرده‌اند که تعدادی از اعضای آنها در خاک ایران در زندان به سر می‌برند، دولت برای آزاد کردن سربازان وطن چه اقداماتی انجام داده است؟ گفت:‌ مرزنشینان کشور در راستای ایجاد امنیت در کشور، هم‌چنین کسانی که شما از آن‌ها نام بردید، یعنی سربازان، خدمات ویژه‌ای به ملت می‌دهند. همه آنها برای ما غنیمت هستند. وزارت کشور این مساله را با تمام قوا و به صورت همه‌جانبه پی‌گیری می‌کند و امیدواریم به شکل مطلوب و با حفظ جان این گروه زحمت‌کش این مسأله خاتمه پیدا کند.
28 روز بعد یعنی در 10 بهمن 84 علی جنتی، معاون سیاسی وزیر کشور از تحویل هفت مرزبان گروگان گرفته شده توسط اشرار در منطقه سیستان در شهرستان سرباز به مقامات ایرانی خبر می‌دهد و می‌گوید: استوار نامجو که قبلا از سوی گروگان‌گیران ادعا شده بود کشته شده، تحویل نشده است، اما مقامات ایرانی خواستار تحویل وی یا پیکرش از جانب اشرار شدند.
روابط عمومی وزارت کشور نیز در همان تاریخ اعلام کرد که این افراد طی یک سلسله اقدامات فنی امنیتی اطلاعاتی با تلاش معتمدان و بزرگان طوایف ذی‌ربط، دولت مرکزی و محلی پاکستان و مجموعه دستگاه‌های امنیتی کشور به‌ویژه هیات اعزامی اخیر به پاکستان، بدون ارایه‌ی هیچ‌گونه امتیازی به گروگان‌گیران آزاد شدند .

*ماجرای تاسوکی در 25 اسفند 84
در بیست و پنجم اسفند 84، ماجرای معروف به "تاسوکی" رخ داد. حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس، فردای آن روز، کشته شدن 21 نفر از مردم زاهدان و زخمی شدن 5 نفر دیگر در محور زابل - زاهدان را تایید می‌کند و می‌گوید این حادثه به دست اشراری که با لباس مبدل نیروی انتظامی و ماشین و امکاناتی شبیه نیروی انتظامی بودند رخ داده است. این افراد به بهانه‌ی کنترل کارت شناسایی و کنترل ماشین‌ها مسیر را بستند.
وی ادامه می دهد: اشرار جلوی چشم زنان و کودکان، مردان را از ماشین‌ها پیاده می‌کنند و دست‌ها و چشم‌های آنها را می‌بندند و در فاصله‌ی 20 متری از محل، آنها را ناجوانمردانه به رگبار می‌بندند و 21 نفر را به شهادت می‌رساند.
وی با اعلام زخمی شدن 5 نفر دیگر و این‌که این مجروحان تحت درمان قرار گرفته‌اند، تصریح می‌کند: ظاهرا اشرار شب گذشته بعد از انجام عملیات ناجوانمردانه خود، شبانه به افغانستان گریخته‌اند.
در تاریخ 4 مرداد 85، دری نجف آبادی، دادستان کل کشور خبر داد: حدود چهار نفر از کسانی که در حادثه تاسوکی گروگان گرفته شده بودند، آزاد شدند و دو، سه نفر دیگر بیشتر در اسارت نیستند. در تاریخ 8 مرداد 85 مرحوم جمال کریمی‌راد، سخنگوی وقت قوه‌ی قضاییه از صدور حکم اعدام برای متهم دستگیر شده در پروند‌ه‌ی جنایات تاسوکی خبر داد و گفت: این حکم در محل وقوع جنایت اجرا خواهد شد. در این پرونده غیر از مورد اعلام شده، متهم دیگری به دستگاه قضایی تحویل نشده است.

*جنایت دارزین در 23 اردیبهشت 85
واقعه دارزین در تاریخ 23 اردیبهشت ماه 85 به وقوع پیوست. شنبه مقارن ساعت 21:15 در کیلومتر 35 محور «بم ـ کرمان» در دو راهی «دارزین»، اشرار مسلح 12 تن از هموطنانمان را کشتند. در این حادثه، اشرار مسلح که گفته می‌شود، تعداد آنها 8 تن بوده، در حالی که پوشش ماموران انتظامی را بر تن داشتند، با متوقف کردن 4 دستگاه خودرو عبوری و پیاده کردن سرنشینان، همگی را از ناحیه سر به گلوله بستند.
بدین ترتیب در حالی کشتار هموطنان به وقوع پیوست که دو تن از افرادی که سوار بر خودرویی در حال عبور از محل جنایت بودند، علیرغم اصابت گلوله به خودروشان موفق به فرار شده و با مراجعه به نزدیک‌ترین پاسگاه انتظامی، ماموران را در جریان حادثه قرار دادند.
در این حال ماموران با حضور در منطقه «دارزین»، در حالی که جست‌و‌جوها را برای یافتن اثری از حادثه آغاز کرده بودند با اجساد کشته‌شدگان داخل گودالی در حوالی جاده «بم ــ کرمان» مواجه شدند.
از سوی دیگر بنا بر گزارش‌های دریافتی از صحنه وقوع جنایت، اشرار مسلح پس از به قتل رساندن سرنشینان خودروها، با مسدود کردن مسیر، اقدام به آتش زدن خودروی قربانیان کرده بودند و در تمامی این مدت، عاملان جنایت، پسر‌بچه‌ 12 ساله‌ای که تنها شاهد قتل‌عام بود را به تیر چراغ برق بسته بودند.
بر اساس این گزارش در حالی‌که ردیابی‌های صورت گرفته جهت دستگیری اعضای گروهی موسوم به «فداییان اسلام» ادامه داشت، سرانجام در آخرین اطلاع رسانی‌ها در این خصوص، سردار احمدی‌مقدم، فرمانده ناجا درخصوص دستگیری عوامل تروریستی شرق کشور، اعلام کرد: تاکنون 7 تن از عوامل تروریستی حادثه اخیر«بم ــ کرمان» دستگیر، 6 تن کشته و سه تن متواری شده‌اند.
پس از گذشت حدود 87 روز از جنایت «دارزین»، عصر 16 مرداد 85 یکی از عوامل این حادثه تروریستی به نام «نجیب‌علی کرزه‌ای» به دار مجازات آویخته شد.
در آن زمان طبق نظر جانشین قرارگاه عملیاتی رسول اکرم (ص) در خصوص وضعیت «عبدالمالک ریگی»، وی بر اساس رد یابی‌های صورت گرفته، در خارج از مرز و جایی بین پاکستان و افغانستان است که به دلیل محدودیت‌های مرزی نمی‌توانیم وارد عمل شویم.
البته مسوولیت این حادثه توسط گروهک جندالله رد شده است. در تاریخ 29 مرداد 85 امیر هراتی یکی از افراد ربوده شده توسط گروهک تروریستی «جندالله» در حادثه تاسوکی پس از 54 روز اسارت، آزاد شد و به آغوش خانواده بازگشت. او با اشاره به اظهار بی‌اطلاعی سرکرده گروه جندالله از حادثه دارزین، اظهار کرد: «عبدالمالک ریگی»، خودش به ما گفت که تعدادی را در مسیر «بم ـ کرمان» کشته‌اند ولی من نبوده‌ام، از این رو هیچ مسوولیتی در قبال این حمله نمی‌پذیرم، زیرا این جنایت کار گروه دیگری بوده و آن گروه هیچ‌گونه وابستگی به ما ندارد.

*گروگان گیری سراوان 87
در نیمه شب 24 خرداد امسال، گروهی از اشرار و عوامل گروهک تروریستی جندالله در کمین غافلگیرانه‌ای، 16 نفر از کارکنان ناجا را در اطراف سراوان، به گروگان گرفته و آنان را به کشور پاکستان انتقال دادند که به گفته محمدزاده فراهانی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان، گروگان‌گیری این افراد به دلیل غافلگیری و اعتماد کارکنان به افرادی که نمی‌دانستند عوامل چه کسانی هستند، صورت گرفت.
سردار احمدرضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی نیز در تاریخ 15 آذر 87 گفت: متاسفانه تمامی گروگان‌های حادثه سراوان به دست گروهک تروریستی عبدالمالک ریگی به شهادت رسیده‌اند.

*بمب‌گذاری در مسجد علی ابن ابی طالب(ع) در خرداد 88
اما اقدام تروریستی دیگر این گروهک در استان سیستان و بلوچستان در آستانه دهمین انتخابات ریاست جمهوری انجام شد. در این انفجار در مسجد علی ابن ابیطالب (ع) زاهدان تعداد 21 تن شهید شدند. همچنین 182 تن مجروح شدند که 87 تن از این افراد به صورت سرپایی مداوا و از بیمارستان‌های زاهدان ترخیص شدند. همان زمان ، رییس دادگستری کل استان سیستان و بلوچستان از بازداشت یکی از عوامل این انفجار خبر داد.
وی با بیان این‌که این فرد دستگیر شده احتمالا با گروهک‌ ضد انقلاب در ارتباط بوده، گفت: عمده‌ترین گروهک‌هایی که اقدام به عملیات تروریستی در این استان می‌کنند گروهک مالک هستند؛ اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم که این انفجار توسط این گروهک انجام شده باشد .
پس از این حادثه شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره حادثه انفجار بمب در زاهدان گفت: قطعا عوامل این حادثه وهابیون هستند. جریحه‌دار کردن احساسات شیعیان مهم‌ترین هدف وهابیون و سلفیون است به همین منظور مردم باید مراقب باشند تا در دام توطئه و تفرقه قومی و مذهبی دشمنان گرفتار نشوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در پی حادثه خونین تروریستی در زاهدان در پیام تسلیتی با اشاره به آلوده بودن دست طراحان سیاسی برخی قدرت‌های مداخله‌گر و دستگاه‌های جاسوسی آنان به ایجاد فتنه و برادرکشی میان مسلمانان بر هوشیاری مردم، پیگیری مسوولان و توجه کافی به توطئه دشمنان با حفظ یکپارچگی و وحدت اسلامی و ملی تاکید کردند .

*به شهادت رساندن جمعی از فرماندهان سپاه
آخرین اقدام تروریستی مهم این گروهک که مسوولیت آن را برعهده گرفت، در تاریخ 26 مهر 88 به انجام رسید. در این اقدام تروریستی جمعی از فرماندهان سپاه از جمله سردار شوشتری جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه و سردار محمدزاده فرمانده سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند.
محمد مرزیه دادستان زاهدان گفت:‌ "تاکنون در پی این اقدام تروریستی 41 نفر شامل دو فرمانده‌ی ارشد، 21 نفر مردم عادی، سران قبایل و طوایف و فرماندهان سپاه به شهادت رسیده‌اند اما آماری از تعداد مجروحان در دست نیست"
دادستان زاهدان همچنین در تاریخ 25 آذر اظهار کرد: "طبق آخرین سندی که ده روز پیش به دست آوردیم همکاری سرویس اطلاعاتی پاکستان با گروهک مالک روشن شده است و علی‌رغم سفرهای دولت باز هم این موضوع اتفاق افتاده است"
نتایج تلاش‌ها و اقدامات نیروهای قضایی و امنیتی ایران در نهایت به بازداشت عبدالمالک ریگی سرکرده این گروهک در روز سه شنبه 4 اسفند 88 انجامید.
نظرات ارسال شده
عبدالناصر حسين نيا
با اعدام ريگي جنايتکار کمي از جراحات دلمان التيام يافت و اميدواريم دولت محترم و نيروي انتظامي با تلاش مجدانه همه گروهگ ريگي را بر دار مجازات بياويزند تا درس عبرتي براي همه دشمنان اين انقلاب گردد .
29
6
نظرات ارسال شده
عبدالناصر حسين نيا
با اعدام ريگي جنايتکار کمي از جراحات دلمان التيام يافت و اميدواريم دولت محترم و نيروي انتظامي با تلاش مجدانه همه گروهگ ريگي را بر دار مجازات بياويزند تا درس عبرتي براي همه دشمنان اين انقلاب گردد .
29
6