نسخه موبایل آر اس اس
کد خبر : 190080    
زمان مخابره : ۱۳۸۹/۳/۲۶  ساعت ۱۴ : ۵۴
مديرکل اشتغال و کارآفريني بنياد شهيد وامور ايثارگران:

آیین‌نامه ساماندهى اشتغال فرزندان شاهد وایثارگر به استان‌ها ابلاغ شد

*مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید وامور ایثارگران: براساس این آیین نامه تمامی دستگاه های مشمول ماده پنج قانون مدیریت کشوری مکلف هستند که حداقل 25درصد سهمیه استخدامی خود را به فرزندان شاهد و فرزندان جانباز 25درصد به بالا که توسط این بنیاد به آنها معرفی می شوند، اختصاص دهند
آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و ایثارگر و جانبازان 25درصد به بالا در سال جاری به روسای ادارات اشتغال و کار آفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور به استان ها ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی بنیاد شهید و امور ایثارگران، علی حیدر شیراوند؛ مدیرکل اشتغال و کارآفرینی بنیاد شهید وامور ایثارگران کشور در همایش روسای ادارات اشتغال و کار آفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ها گفت: دولت طی آیین نامه ای در 11ماده که اسفندماه سال 88 به تصویب رساند، اشتغال فرزندان جامعه ایثارگری را ساماندهی کرد.
علی حیدر شیراوند افزود: براساس این آیین نامه تمامی دستگاه های مشمول ماده پنج قانون مدیریت کشوری مکلف هستند که حداقل 25درصد سهمیه استخدامی خود را به فرزندان شاهد و فرزندان جانباز 25درصد به بالا که توسط این بنیاد به آنها معرفی می شوند، اختصاص دهند. در تبصره یک این آیین نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران سراسر کشور موظفند فرزندان شاهد و جانباز 70درصد تا 25درصد را به ادارات دولتی و غیر دولتی جهت استخدام معرفی کند.
وی گفت: همچنین در تبصره دو این آیین نامه آمده دستگاهها ملزم هستند چنانچه تعداد متقاضیان جامعه هدف بیشتر از سهم تعیین شده بود، اجازه جذب دیگر افراد را ندارد و اولویت با جذب تا آخرین نفر افراد جامعه هدف ما است. در تبصره سه این آیین نامه نیز شرط جنسیت در شرایط استخدامی وجود ندارد و همچنین در تبصره چهار فرزندان ایثارگران مورد نظر از شرط معدل و شرکت در آزمون استخدامی و شرط رشته تحصیلی برای استفاده از تسهیلات این آیین نامه معاف هستند.
شیراوند تصریح کرد: در تبصره پنج این آیین نامه دستگاه ها موظفند فرزندانی را که دوره کار آموزی در دستگاه مورد نظر را به پایان رسانده اند پس از اتمام دوره نسبت به انجام کار معین تا مدت سه سال اقدام کنند و بعد از آن نسبت به تغییر وضع آنها بصورت پیمانی اقدام کنند.
وی اظهار کرد: براساس ماده شش این آیین نامه دستگاهها موظفند افرادی از جامعه هدف ما را که در مشاغل حاکمیتی بصورت قراردادی یا پیمانی مشغول خدمت هستند از محل مجوزهای استخدامی دستگاه ها بصورت رسمی تبدیل وضع کنند و فرزندانی که در مشاغل غیر حاکمیتی مشغول هستند را از قراردادی به پیمانی تغییر وضعیت دهند.
مدیرکل اشتغال و کار آفرینی بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور گفت: همچنین در ماده هفت آمده وزارت کار و امور اجتماعی موظف است سالانه 40هزار فرصت شغلی را با هماهنگی این بنیاد و برنامه ارایه شده به مدت سه سال در هرسال تامین منابع کند تا این 40هزار فرصت شغلی هر ساله محقق شود. براساس ماده هشت هم ، سازمان فنی و حرفه ای مکلف است با هماهنگی این بنیاد زمینه توانمند سازی جامعه ایثارگران را در جهت ارتقای شغلی فراهم آورد و براساس ماده 9کلیه دستگاه ها موظفند تا ماموریت تحصیلی شاغلین در دستگاهها را همچون قانون ماموریت تحصیلی جانبازان اقدام کنند.
وی یاد آور شد: براساس ماده 10دستگاههای اجرایی موظف شده اند هرگونه تسهیلات اشتغالزا و امتیاز اولویت دار را به جامعه ایثارگر اختصاص دهند و در ماده 11این آیین نامه آمده که همه دستگاهها موظفند در پایان هر سال گزارش عملکرد این آیین نامه را به بنیاد شهید و امور ایثارگران استانها ارایه دهند و بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور نیز جهت بررسی آن را به هیات دولت ارایه کند. این آیین نامه گام بلندی در جهت اشتغال جامعه ایثارگری بخصوص برای فارغ التحصیلان در پی دارد.
شیرواند افزود: بنیاد شهید و امور ایثارگران به بخش خصوصی و غیر دولتی تسهیلات ویژه ای را در صورت استخدام فرزندان شاهد و فرزندان جانباز 25درصد به بالا در نظر گرفته که در صورت استخدام این افراد ، کارفرما یا کار آفرین در صورت جذب این افراد تا پنج سال سهم حق بیمه کار فرما را این بنیاد پرداخت کرده و همچنین وام اشتغال 15میلیونی را به جای پرداخت به این فرزندان به کارفرما پرداخت می کند.
وی اظهار کرد: همچنین به مدت یک سال و نیم 75درصد حقوق فرد را بنیاد به صورت یارانه به کارفرما پرداخت می کند (براساس حداقل حقوق قانون کار) و کارفرما فقط 25درصد حقوق را به فرد مستخدم پرداخت می کند. همچنین هرگونه هزینه در جهت آموزش فرد مورد نظر را بنیاد شهید چه آموزش از طرف کارفرما باشد و چه به مرکز خاصی معرفی شود پرداخت می کند.

نظرات ارسال شده
داود درونکي
در مورد تبديل وضعيت استخدامي فرزندان شاهد اميدوارم سازمان تأمين اجتماعي به اين مصوبه دولت محترم عمل کند.
176
33
اميني
چرا رسمي شدن فرزندان شهيد شاغل به صورت پيماني در دستگاههاي اجرايي دولتي به عنوان عملكرد بنياد شهيد منعكس ميشود ولي هنوز هيچ كدام از دستگاههاي دولتي حاضر به اجراي اين بخشنامه به علت عدم ابلاغ اين بخشنامه نيستند؟
پس اين بخشنامه كي به دستگاههاي اجرايي و استانداريها جهت اجرا اعلام ميشود؟
238
33
نظرات ارسال شده
داود درونکي
در مورد تبديل وضعيت استخدامي فرزندان شاهد اميدوارم سازمان تأمين اجتماعي به اين مصوبه دولت محترم عمل کند.
176
33
اميني
چرا رسمي شدن فرزندان شهيد شاغل به صورت پيماني در دستگاههاي اجرايي دولتي به عنوان عملكرد بنياد شهيد منعكس ميشود ولي هنوز هيچ كدام از دستگاههاي دولتي حاضر به اجراي اين بخشنامه به علت عدم ابلاغ اين بخشنامه نيستند؟
پس اين بخشنامه كي به دستگاههاي اجرايي و استانداريها جهت اجرا اعلام ميشود؟
238
33