نسخه موبایل آر اس اس
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
نظر شما:
ارسال
کد خبر : 230680    
زمان مخابره : ۱۳۹۲/۶/۲۴  ساعت ۹ : ۳۹
شانگهای پایه‌گذار حرکت جدید دولت یازدهم

*مرضیه افخم

آنچه مسلم است دیدارهای رئیس جمهور با رؤسای کشورهای شرکت‌کننده و ملاقات‌هایی که با سران روسیه و چین داشتند بسیار مهم ارزیابی می‌شود

سفر آقای دکتر روحانی به بیشکک و حضور در اجلاس شانگهای همزمان با تحولات مهم منطقه‌ای، در بیان مواضع و دیدگاه‌های دولت و ملاقات‌های مهمی که انجام دادند بسیار تأثیرگذار و قابل ملاحظه بود. رئیس جمهور در این نشست و در جریان سخنرانی و همچنین تعاملات دوجانبه خود در حاشیه اجلاس موفق شدند مواضع، دیدگاه‌ها و رویکرد نوین دولت یازدهم را به خوبی مطرح کنند. در این مواضع به‌طور واضح بر همکاری و محور پیوستگی متقابل جمهوری اسلامی به عنوان پایه و مبنایی در تعاملات بین‌المللی تأکید شد. اظهارات رئیس جمهور در خصوص حل و فصل سیاسی بحران سوریه و تأکید بر گفت‌و‌گو و عدم مداخله سیاسی به خوبی توانست در فضای نشست تأثیرگذار باشد. همچنین تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی در حوزه هسته‌ای توسط آقای دکتر روحانی هم موفقیت‌آمیز بود. ایشان حقوق حقه ایران در استفاده از انرژی مسالمت‌آمیز هسته‌ای را به خوبی تبیین کرده و همچنین موضوع تحریم‌ها را به عنوان یک اقدام ضد بشری مورد توجه اعضای حاضر قرار دادند.
آنچه مسلم است دیدارهای رئیس جمهور با رؤسای کشورهای شرکت‌کننده و ملاقات‌هایی که با سران روسیه و چین داشتند بسیار مهم ارزیابی می‌شود. در واقع این دیدارها شروع مشورت‌های جدید میان ایران و کشورهای مهم منطقه و جهان بود که پایه‌گذار حرکت جدیدی در سیاست خارجی دولت یازدهم است. همچنین رایزنی‌های آقای دکتر محمد جواد ظریف با وزیر خارجه چین به گفت‌و‌گوهای مهمی درباره مسأله هسته‌ای جمهوری اسلامی منتهی شد. نکته جدیدی که همواره مورد تأکید مقامات کشورمان و همچنین وزیر خارجه قرار گرفته وجود یک اراده قوی سیاسی برای حل تنش‌های هسته‌ای و نه مذاکره برای مذاکره است که لازمه این کار تعیین یک ضرب‌الاجل برای چارچوب مذاکرات است که این امر مهم در گفت‌و‌گوهای اخیر آقای ظریف با وزیر خارجه چین مطرح شد و ضمن تأکید بر دستیابی ایران به انرژی مسلم هسته‌ای تأکید شد که مذاکرات نباید بی‌پایان باشد. این رایزنی‌ها قطعاً می‌تواند در نشست‌های آتی ایران در خصوص حل بحران هسته‌ای و گفت‌و‌گوهای ایران و گروه 1+5 نتیجه بخش باشد.
بازتاب‌های این سفر چه در سطح منطقه‌ای و چه در عرصه بین‌المللی قابل توجه بوده و استقبال کشورهای مختلف از دیدگاههای تصریح شده دولت یازدهم مبنی بر پیگیری منافع و حقوق کشور بر اساس حق متقابل مورد پذیرش همه اعضای حاضر قرار گرفته است.
٭ سخنگوی وزارت امور خارجه

منبع: روزنامه ایران